Boom větrných parků v Číně pokračuje, kapacita loni stoupla o čtvrtinu | E15.cz

Boom větrných parků v Číně pokračuje, kapacita loni stoupla o čtvrtinu

Boom větrných parků v Číně pokračuje, kapacita loni stoupla o čtvrtinu
Větrný park v Číně
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.5: Ismoon (talk); Wikimedia Commons

ČTK

Kapacita nově instalovaných větrných elektráren v Číně loni stoupla o 23 procent na rekordních 19,81 milionu kilowattů. Díky novým instalacím činila celková kapacita větrných elektráren na konci roku 96,37 GW. Na celkové výrobě elektřiny v Číně se tak větrné elektrárny loni podílely sedmi procenty.

Růst celkové kapacity větrných elektráren loni dosáhl téměř 26 procent. Ve výstavbě jsou přitom nyní další projekty s celkovou kapacitou 77 GW. Čína chce mít do konce letošního roku celkovou kapacitu větrných elektráren 100 gigawattů.

Čína je největším světovým producentem skleníkových plynů, které podle vědců přispívají k oteplování klimatu. Zhruba 60 procent elektřiny v Číně se vyrábí spalováním uhlí.

Jedničkou ve výrobě elektřiny ze slunce a větru

Loni v listopadu vláda slíbila, že do roku 2030 bude zhruba 20 procent veškeré vyrobené energie v zemi pocházet z nefosilních paliv. To je zhruba dvojnásobek současné úrovně, upozorňuje agentura AP.

Čína je už teď světovou jedničkou v oblasti výroby elektřiny ze slunce a větru. Oznámila také plány na další zvýšení investic do obnovitelných zdrojů energie. Na druhou stranu ale spaluje zhruba polovinu veškerého světového uhlí a vyprodukuje dvakrát tolik oxidu uhličitého, co Spojené státy, které jsou jeho druhým největším producentem na světě.

Fatih Birol: Evropa se v energetice vydala riskantní cestou

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!