BP odchází z Ruska, Kreml usiluje o převzetí investic | E15.cz

BP odchází z Ruska, Kreml usiluje o převzetí investic

Šéf BP Bob Dudley
Šéf BP Bob Dudley
• 
ZDROJ: ctk

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
British Petroelum se zbavuje své obří ruské investice, která je třetím největším ruským těžařem ropy. Zájem projevila nejmenovaná ruská státní firma. Podle agentury Reuters se tak Moskva snaží pod svou kontrolu dostat většinu ruské ropné produkce.

BP neuvedla, kdo konkrétně o poloviční podíl ve společném podniku s ruskou investiční společností AAR Consortium usiluje. Dodala pouze, že se jedná o státní společnost zabývající se těžbou ropy a zemního plynu.

Pokud se transakce zrealizuje, bude to je několik týdnů po nástupu Vladimira Putina do prezidentského úřadu znamenat výraznou změnu pro ruských petrochemický průmysl. Společnost TNK-BP totiž představuje jednu z největších zahraničních investic v Rusku, poloviční podíl BP má hodnotu asi 30 miliard dolarů.

Britská společnost by prodejem přišla téměř o třetinu své produkce ropy. TNK-BP je zároveň velmi ziskový podnik, loni z něho BP plynula dividenda 3,7 miliardy dolarů. Obří ruská investice navíc patří mezi klíčové součásti strategie firmy.

Na druhou stranu by se BP zbavila partnera, se kterým vede řadu soudních sporů. Získala by i značnou hotovost, kterou by následně mohla vložit do jiných aktiv se zajímavější budoucností. Peníze firma potřebuje i kvůli pokračující sanaci následků výbuchu těžební plošiny v Mexickém záliv před dvěma lety.

Podle analytiků je pravděpodobným zájemcem koncern Rosňefť. „Případný kupce musí být z Ruska. Firma, která denně vytěží dva miliony barelů je příliš strategická, než aby mohla padnout do zahraničních rukou,“ řekl Reuters analytik společnosti Bernstein Oswald Clint. Také AAR zopakovala svou dřívější nabídku a je ochotna vlastní podíl v TNK-BP navýšit.

Investoři krok BP vítají. „BP by měla vycouvat a investovat v ziskovějších oblastech s nižším politickým rizikem, pokud se jí podaří dosáhnout férové ceny blížící se hodnotě podílu,“ uvedl analytik Firmy Jefferies Lain Rein. Akcie BP dnes skokově posílily o 22 pencí na 414 pencí za akcii, poté ale začaly opět klesat.

Spory BP a AAR trvají téměř od založení společného podniku v roce 2003. Nynější šéf BP Bob Dudley, který v roce 2008 vedl TNK-BP, byl nucen Rusko opustit kvůli skandálu spojeném se sexuálním obtěžováním, který podle něj vykonstruovala AAR. Napětí vystoupalo i loni, kdy BP podepsala s Rosňsfťem dohodu o výzkumu ropných polí v polárních oblastech. AAR smlouvu napadla kvůli tomu, že britský partner se při vzniku TNK-BP zavázal neinvestovat jinde v Rusku. Následná arbitráž jí dala za pravdu.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.