Brabec jako krajní variantu připouští prolomení limitů v Bílině | E15.cz

Brabec jako krajní variantu připouští prolomení limitů v Bílině

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prolomení limitů těžby uhlí na lomu Bílina je krajní varianta. V Mostě to po setkání s těžaři prohlásil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). V souvislosti s limity vláda vybírá ze čtyř možností - kromě zachování nebo úplného prolomení limitů je ve hře prolomení limitů v dole Bílina, což doporučuje i studie zadaná ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), a prolomení limitů v Bílině a posunutí limitů v dole ČSA.

„V případě ČSA si zatím neumím představit, jaké podklady by musely být dány, aby změnily můj názor,“ řekl novinářům Brabec.

Úplné prolomení limitů by přineslo nutnost zbourat celý Horní Jiřetín. Prolomení v Bílině a posunutí limitů v ČSA, což navrhl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), by pak znamenalo zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně.

Proti tomu se bouří místní obyvatelé i ekologové. Prolomení limitů naopak požadují zástupci tepláren, těžební společnosti i její odbory. Brabec dnes řekl, že podle něj je částečná varianta ekonomicky problematická. „Chci počkat na výsledky studií, které má ministerstvo průmyslu předložit,“ zdůraznil ministr.

Česká televize uvedla, že těžaři už v těchto dnech, tedy před rozhodnutím vlády o limitech, rozeslali obyvatelům Horního Jiřetína a Černic informativní nabídky. „Rodině bydlící v domě s odhadní cenou 2,5 milionu Kč po většinu svého života těžaři nabízejí 6,5 milionu korun. Připlatí za dům a peníze dají i členům domácnosti. Vyplatí každého, kdo tam trvale žije. Čím déle, tím víc peněz. Maximálně 250 tisíc pro osobu,“ uvedla ČT.

Mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová televizi řekla, že nabídku zaslanou obyvatelům obcí těžaři chápou jako zahájení diskuse. Je to zatím jen informativní návrh - smlouvu o prodeji domu zatím případní zájemci podepsat nemohou.

Brabec: Měli bychom říct, co regionu nabídneme

Expertní společnost Vupek Economy, která se zabývá poradenstvím v oblasti energetiky a životního prostředí, nyní předložila materiál, v němž se tvrdí, že pro pokrytí všech potřeb odběratelů je nezbytné úplné prolomení takzvaných těžebních limitů. „Studie je předmětem oponentury, chci počkat na závěry,“ uvedl Brabec. „Pokud jako vláda rozhodneme, že nebudou prolomeny limity nebo budou jen částečně, měli bychom říci, co regionu nabídneme,“ zdůraznil ministr.

Brabec uvedl, že zatím neslyšel veřejný zájem takový, který by tvrdil, že bez uhlí z dolu ČSA je ohrožena energetická bezpečnost v Česku. Ministerstvo průmyslu si nechává zpracovat ještě studii o socioekonomických dopadech, která by mohla být hotova do konce měsíce, a materiál o dopadech na životní prostředí pak do srpna. „Pokud máme rozhodnout do 31. srpna, musíme mít studii o dopadech na životní prostředí k dispozici do konce července,“ uvedl Brabec.

Ministr řekl, že se do regionu určitě ještě minimálně jednou přijede podívat předtím, než se bude rozhodovat. Kabinet plánuje, že jedno ze svých zářijových zasedání uskuteční v Ústeckém kraji.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah