Břidlicovému plynu dál vládnou USA a Kanada | E15.cz

Břidlicovému plynu dál vládnou USA a Kanada

Těžba zemního plynu v USA
Těžba zemního plynu v USA
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Meredithw - Wikimedia Commons

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
I když se ve světě hodně mluví o potenciálu těžby břidlicového plynu, která změnila během pár let energetický sektor ve Spojených státech, zůstávají USA a Kanada jedinými světovými producenty této suroviny.

Jediným dalším státem, který se pokouší o komerční těžbu, je podle stude americké vládní agentury EIA a institutu ARI Čína. Na její celkové těžbě zemního plynu se však břidlicový plyn podílí jen méně než jedním procentem.

Ve zhruba desítce států se zatím udělal geologický průzkum a testovací vrty. Ke komerční těžbě však mají podle studie daleko. Největší technicky vytěžitelné zásoby mají Čína, Argentina, Alžírsko a Spojené státy. Dosavadní zkušenosti s těžbou v USA ukázaly, že ekonomicky smysluplnou těžbu ovlivňují nejen geologické podmínky, ale také řada faktorů, které se nacházejí na povrchu. Mezi hlavní výhody USA a Kanady patří například to, že zdroje pod povrchem vlastní majitelé pozemků, které se nad nimi nacházejí.

Kapacita plynovodů již nestačí

Loni se v průměru každý den v USA vytěžilo necelých 730 milionů metrů krychlových zemního plynu z břidlicových ložisek. To bylo 39 procent celkové těžby plynu. V Kanadě byla denní produkce zhruba desetkrát nižší. Na celkové těžbě zemního plynu se břidlicový plyn podílel z 15 procent. Větší těžba ze dvou hlavních kanadských ložisek naráží na nedostatečnou kapacitu plynovodů.

Čína, jejíž zásoby břidlicového plynu se odhadují na zhruba 30 bilionů metrů krychlových, zatím oficiálně těžbu této suroviny nepřiznala. Nicméně EIA se ve svém odhadu odvolává na zprávy nezávislých čínských energetických analytiků, kteří spočítali komerční těžbu na necelých 100 tisíc krychlových metrů za den. Těžba se prý soustředí do provincie S’Čchuan.

Pět zemí s největšími technicky vytěžitelnými zásobami břidlicového plynu
PořadíZeměZásoby v bil. m3
1Čína30
2Argentina23
3Alžírsko20
4USA19
5Kanada16

Zdroj: EIA

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah