Britská BP se chce zbavit svého podílu v čínské petrochemii | E15.cz

Britská BP se chce zbavit svého podílu v čínské petrochemii

Brittish Petroleum, BP
Brittish Petroleum, BP
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britská ropná společnost BP hodlá vycouvat ze svého čínského petrochemického podniku SECCO. Podle zrdojů agentury Reuters prý BP hledá kupce po poloviční podíl, který v SECCO vlastní. SECCO je přitom největší investicí BP v Číně a firma ji vlastní společně se státní čínskou ropnou a petrochemickou společností China Petroleum & Chemical Corp (Sinopec).

Zdroje odhadují, že BP by mohla za svůj podíl v SECCO dostat dvě až tři miliardy dolarů (až 73 miliard korun). Továrna SECCO u Šanghaje z roku 2001 je největší čínskou petrochemickou rafinerií a vyrábí zejména propylen a etylen. Pro BP by prodej podílu v SECCO byl prvním větším odchodem z investice v Číně. BP i další ropné koncerny pod tlakem dvouletého propadu cen ropy omezují investice a rozprodávají řadu vedlejších aktivit.

BP se ke zprávě nevyjádřila. Sinopec, která má právo prodej partnerova podílu v SECCO vetovat, uvedla, že jedná s BP o podmínkách jejího odchodu z podniku. Mluvčí čínské společnosti ale Reuters řekl, že ohledně koupě podílu od BP se zatím firma nerozhodla.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah