Brusel schválil Česku státní pomoc při uzavírání dolu Paskov | E15.cz

Brusel schválil Česku státní pomoc při uzavírání dolu Paskov

Brusel schválil Česku státní pomoc při uzavírání dolu Paskov
Důl Paskov
• 
ZDROJ: OKD

ČTK

Evropská komise schválila České republice uvolnění veřejných peněz na zmírnění sociálních dopadů uzavření Dolu Paskov, provozovaného společností OKD. Podle komise to není v rozporu s evropskými pravidly o státní podpoře. Podpora má usnadnit proces uzavírání a poskytnout finanční pomoc pracovníkům dolu. Ministr průmyslu Jan Mládek i předák hornických odborů OKD Jaromír Pytlík takový postup Evropské komise očekávali.

Premiér Bohuslav Sobotka rozhodnutí označil za další krok k faktické realizaci pomoci. „Připomínám, že to není automatická pomoc, ale je navázána na prodloužení těžby na Dole Paskov,“ zdůraznil premiér. Poskytnuta tak bude jen v případě, že těžební společnost splní podmínky, na nichž se s vládou dohodla. „Teprve na konci domluveného období může být státní pomoc poskytnuta,“ dodal Sobotka.

Vláda se loni v červnu s majitelem dohodla, že těžba ve ztrátovém dole poběží do konce roku 2017 a kabinet zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. Dohodu podepsal ministr průmyslu Jan Mládek a zástupci OKD a její mateřské společnosti New World Resources. Komise byla o plánu informována loni v září.

„Nekonkurenceschopné uhelné doly nelze držet v chodu donekonečna prostřednictvím státní podpory, ale komise a členské státy dokážou najít způsob, jak pomoci horníkům tento nelehký přechod překonat,“ podotkla k rozhodnutí Evropské komise eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Odstupné i odškodnění

Komise došla k závěru, že plán je v souladu s pravidly EU pro státní podporu, která členským státům umožňují, aby při uzavírání nekonkurenceschopných uhelných dolů financovaly některé mimořádné náklady související se zmírňováním sociálních následků a následků pro životní prostředí.

Z veřejných peněz má být v souvislosti s Dolem Paskov financováno například jednorázové odstupné pracovníkům, kteří přijdou o zaměstnání, a odškodnění těch zaměstnanců, jež byli při práci v dole vystaveni zdravotním rizikům.

„To není nic neočekávaného, to je technická záležitost. Evropská komise v minulosti schválila již mnoho podobných pomocí,“ řekl ministr průmyslu Jan Mládek. Největší výzva pro EK podle něj neleží v této oblasti. „Evropská komise v podstatě nemá problém dát souhlas s penězi na útlum a sociální kompenzace, ale má problém dát peníze na pokračování těžby,“ podotkl.

Vývoj akcií NWR na pražské burze:

Graf 12. 2. 2015.Graf 12. 2. 2015.Autor: vagaday@mf.cz

Loňská dohoda mezi provozovatelem dolu a vládou předpokládá, že firma bude udržovat do roku 2017 minimální průměrný počet 1800 kmenových zaměstnanců dolu. V roce 2017 se počet zaměstnanců může snížit na 1600. Dohoda bude neplatná, pokud by podle mezinárodních srovnávacích standardů od 1. července 2014 do 31. prosince 2017 po tři po sobě následující čtvrtletí klesla cena uhlí pod 110 USD za tunu.

Co jiného

„Pokud se týče toho, že to Evropská komise schválila, tak samozřejmě co jiného, když tady v tomto regionu je taková špatná situace. Předpokládal jsem, že to musí projít, jinak by to zdravý rozum nebral,“ uvedl Pytlík. Podle něj je ale uvolnění peněz vázáno právě řadou podmínek a v tuto chvíli to tak pro zaměstnance faktickou záruku finanční podpory neznamená.

„Je to pro případ, že kdyby to všechno řečeno upřímně kleklo, že potom někdo pomůže,“ uvedl Pytlík. Domnívá se, že i zamýšlených 600 milionů korun není dostačujících. „Hodnotím to jako velmi velmi málo, protože to jenom trošičku zmírní bolesti, které vzniknou,“ míní Pytlík. Podle něj například polští horníci mají nastaveny podstatně výhodnější podmínky.

OKD si ponechává možnost provozovat důl i po roce 2017, pokud se tak rozhodne. Dohoda pozbývá platnosti i v případě, že čistý zisk dolu bude v průběhu nejméně čtyř po sobě následujících čtvrtletí v součtu kladný.

Společnost OKD v září 2013 oznámila, že Důl Paskov zavře. Zástupci firmy tehdy sdělili, že ponese-li náklady útlumu jen OKD, zavře důl k 31. prosinci 2014. V Dole Paskov pracuje 2500 lidí.

Důl Paskov - poslední činný důl v ostravské části OKD:
- Produkuje kvalitní koksovatelné uhlí. V roce 2012 se zde vytěžilo 950 tisíc tun uhlí.
- V dole pracuje zhruba 2500 lidí.
- Nachází se jižně od Ostravy; je to poslední činný důl v ostravské části ostravsko-karvinského revíru.
- Důl Paskov tvoří lokality Staříč a Chlebovice. Do organizační struktury je začleněn také Důl Frenštát, který je zakonzervován.
- Rozloha důlního pole je 40 kilometrů čtverečních, zásoby jsou odhadovány zhruba na 23 milionů tun uhlí.
- Úpravna má kapacitu 550 tun za hodinu.
- Největší absolutní hloubky dosahuje jáma v lokalitě Staříč - 1155 metrů.
- Důlní závody Paskov a Staříč mají poměrně krátkou historii: výstavba objektů závodu Paskov začala roku 1960 a těžba v roce 1966, ve Staříči se začal důl budovat v roce 1962 a těžba začala v roce 1971.
- Důl patří do firmy OKD, jejímž stoprocentním vlastníkem je společnost New World Resources N.V. (NWR) se sídlem v Amsterdamu. Společnost NWR patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala.
- Počátkem loňského léta NWR oznámila, že uvažuje o prodeji dolu. Důl Paskov totiž svými vysokými náklady na těžbu negativně ovlivňuje hospodaření firmy. Pro důl se však nepodařilo najít kupce, a vlastník proto oznámil, že uvažuje o jeho uzavření. Situací se začala zabývat vláda.
- Ministerstva průmyslu a obchodu a financí dnes oznámila, že se stát dohodl s NWR o pomoci na útlumu těžby v Dole Paskov. Těžba bude pokračovat tři roky a vláda zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!