Budějovický Budvar po 21 letech uhájil svou značku v Norsku | E15.cz

Budějovický Budvar po 21 letech uhájil svou značku v Norsku

Budějovický Budvar po 21 letech uhájil svou značku v Norsku
Budvar,pivo,pivovarnictví
• 
ZDROJ: budweiser-budvar.cz

ČTK

Budějovický Budvar po 21 letech definitivně vyhrál spor o registraci ochranné známky Budweiser Budvar v Norsku. Přihlášku k registraci podal pivovar v prosinci 1993, společnost Anheuser-Busch InBev (ABI) ale podala proti přihlášce námitky. Proti rozhodnutí odvolací rady neexistuje opravný prostředek. Budějovický Budvar tak ubránil své známkoprávní pozice a může v Norsku i nadále prodávat pivo pod značkou Budweiser Budvar.

„Letos v říjnu odvolací rada norského Úřadu průmyslového vlastnictví - Klagenemnda for industrielle rettigheter - odvolání ABI definitivně zamítla a umožnila tak registraci přihlášky Budějovického Budvaru,“ upřesnil Lukáš Lorenc, společník advokátní kanceláře Čermák a spol., která Budějovický Budvar ve sporu zastupovala.

Dodal, že „ve svém rozhodnutí rada odmítla argumentaci ABI o 'zlé víře Budějovického Budvaru při podávání přihlášek ochranných známek' a naopak zdůraznila, že Budějovický Budvar používá předmětné označení již velmi dlouho a v jeho jednání nenašla nic závadného.“

Po 21 letech tak pivovar získal právní jistotu, která přispěje k rozvoji obchodních aktivit Budvaru v Norsku. „Rozhodnutí navíc poskytuje důležitou argumentaci, kterou můžeme využít i ve známkoprávních sporech v dalších zemích,“ dodala právnička Budvaru Veronika Sporová.

O značku Budweiser vedl pivovar stovky právních sporů
Soudní spory o značku Budweiser probíhají od roku 1907. Celkově je v nich úspěšnější Budějovický Budvar, který zvítězil asi v 70 procentech případů. V letech 2000 - 2013 bylo definitivně ukončeno 184 soudních sporů a správních řízení, z nichž Budějovický Budvar vyhrál 125 případů a deset sporů skončilo smírem nebo remízou.
Díky registracím ochranných známek Budweiser nebo Budweiser Budvar, které patří Budějovickému Budvaru, nemůže nadnárodní koncern ABI svou klíčovou značku Budweiser používat téměř v 70 zemích.

První rozhodnutí v této věci padlo v prosinci 2011. Norský Úřad průmyslového vlastnictví (Patentstyret) tehdy námitky ABI zamítl a etiketu Budweiser Budvar povolil registrovat. Proti tomuto rozhodnutí se ABI odvolala.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!