Bulharsko znovu snižuje ceny elektřiny. ČEZu to nevadí | E15.cz

Bulharsko znovu snižuje ceny elektřiny. ČEZu to nevadí

Bulharsko znovu snižuje ceny elektřiny. ČEZu to nevadí
Budova ČEZ v Sofii
• 
ZDROJ: Petr Horký

ČTK
bru

Bulharsko od srpna sníží ceny elektřiny pro koncové zákazníky v průměru o pět procent. Je to již druhé snížení cen pro domácnosti v letošním roce po masivních protestech na počátku roku. Podnikatelé z odvětví další snížení kritizují, protože podle nich prohloubí již tak špatný stav kapitálu výrobců a distributorů elektřiny. Podle ČEZu, který je monopolním distributorem elektřiny v západní části země, nebude mít snížení cen na její bulharské podniky výraznější dopad.

Nové tarify schválil bulharský regulátor v pondělí. ČEZ upozornil, že Bulharsko změnilo způsob stanovení cen a regulátor při stanovení nových tarifů zohlednil řadu jeho návrhů i připomínek Evropské unie. Podle nové metodologie tak snížení cen nepadne pouze na bedra distribučních společností, ale bude rozloženo mezi všechny účastníky trhu. Dopad na podniky ČEZ v zemi tak bude mnohem nižší, než při předchozím snižování.

Ceny elektřiny jsou v Bulharsku velmi citlivým tématem. Vláda doufá, že dalším snížením se jí podaří odvrátit nové protesty v zemi, které na počátku tohoto roku vedly až k demisi vlády. Ani po nástupu nového kabinetu se ale demonstrace neuklidnily a trvají nepřetržitě už několik měsíců.

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!