Byznys s léčivým konopím selhal, zájem má jen hrstka pacientů | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Byznys s léčivým konopím selhal, zájem má jen hrstka pacientů

Byznys s léčivým konopím selhal, zájem má jen hrstka pacientů
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk/ap
Adéla Čabanová

Adéla Čabanová

Stát optimisticky předpokládal, že konopí si v lékárně každý měsíc koupí dvě stovky pacientů. Reálně je jich dvacet. Dodavatel navíc nepřekonal potíže s byrokracií.

V říjnu končí historicky první smlouva Státního ústavu pro kontrolu léčiv s dodavatelem konopí, firmou Elkoplast Slušovice. Podnik do speciálních technologií v pěstírně a rozjezdu prodeje investoval kolem pěti milionů korun. Lékový ústav od něj ale koupil jen první z plánovaných čtyř dodávek po deseti kilogramech sušené rostliny, protože nedoložil certifikát kvality.
Pokud Elkoplast potvrzení do října nedodá, zbylé konopí nebude moci prodat a místo 3,6 milionu korun získá za první várku jen necelý milion. „Je to nová věc, narazila na spoustu úředních bariér,“ vysvětluje Ladislav Krajča z Elkoplastu s tím, že úsilí podniku o získání certifikátu právě finišuje.

Kdyby jeho snaha z jakýchkoli příčin selhala, v dodávkách léčebného konopí na český trh by nastala prodleva několika měsíců. Lékový ústav vypíše v říjnu nové výběrové řízení.

Prodej léčivého konopí v lékárnách prosazoval národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Díky smlouvě s Elkoplastem se podařilo nastavit cenu nižší jak proti černému trhu, tak proti případným dodávkám ze zahraničí. Navzdory výsledným sto korunám za gram je však zájem nevalný.

Do lékáren dorazilo první konopí z Česka. Nizozemské je pro pacienty drahé

„Očekával jsem, že si recept na léčebné konopí vyzvednou měsíčně dvě stovky lidí. Dnes víme, že je to průměrně dvacet pacientů,“ uvedl ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta. Krajča ale věří, že poptávka bude postupně růst. „Věřím, že se to rozjede. Doktoři se to na studiích neučili,“ připomněl. Elkoplast Slušovice se chystá přihlásit i do nového výběrového řízení.

Zájem o novou zakázku na dodávky konopí pro lékový ústav ohlásil v regionálním Deníku také ředitel Meclovské zemědělské Jaroslav Hána. Jeho akciová společnost ze západočeského Meclova se ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou věnuje mimo jiné výzkumu léčebného konopí.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!