Část Rakouska vyrábí elektřinu ze stoprocentně obnovitelných zdrojů | E15.cz

Část Rakouska vyrábí elektřinu ze stoprocentně obnovitelných zdrojů

Větrná elektrárna
Větrná elektrárna
• 
ZDROJ: Jan Rash/Euro

pav

Dolní Rakousy, největší rakouská spolková země okolo hlavního města Vídně, oznámily, že 100 procent eletřiny nyní vyrábí z obnovitelných zdrojů. Oblast k výrobě energie využívá mimo jiné řeku Dunaj.

Celkem 63 procent zelené elektřiny pochází v Dolních Rakousích z vodních elektráren. Dalších 26 procent elektřiny vyrábí větrné elektrárny. Devět procent připadá na biomasu a zbylá dvě procenta na fotovoltaiku.

Spolková země investovala do OZE nemalé peníze, jak potvrdil premiér regionu Erwin Proell. Od roku 2002 země do zelené energetiky nalila na 2,8 miliardy euro (75,5 miliardy korun). Peníze šly například do budování solárních elektráren a renovací starých vodních elektráren.

Rakousko patří k zemím Evropské unie, které sázejí na obnovitelné zdroje. V roce 1978 si Rakušané rozhodli, že nechtějí využívat jadernou energii. Jediná jaderná elektrárna Zwentendorf proto nikdy nebyla spuštěna.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.