Cena ropy roste, spekulanti se bojí dohody těžařů | E15.cz

Vše o realitách

Vše o  realitách Vstoupit do speciálu

Cena ropy roste, spekulanti se bojí dohody těžařů

ČTK

Ceny ropy na světových trzích dnes přidávají téměř dvě procenta, k růstu přispívají zejména vyhlídky na omezení dodávek suroviny. Na konci týdne totiž vstoupí v platnost dohoda předních těžařských zemí o snížení produkce ropy.

Severomořská ropa Brent krátce před šestou hodinou večerní vykazovala nárůst o zhruba 1,7 procenta na 56,10 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si připisovala také asi 1,7 procenta a nacházela se těsně pod 54 dolary za barel.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se nedávno s dalšími předními těžaři dohodla na snížení produkce suroviny s cílem podpořit její ceny.

Desítky amerických těžařů ropy a plynu zkrachovaly

Členské země OPEC podle dohody sníží těžbu ropy o 1,2 milionu barelů denně. Země v čele s Ruskem pak mají produkci omezit o 558 000 barelů denně. Podle zdrojů agentury Reuters by se 13. ledna mohla sejít komise, která bude na dodržování dohody dohlížet.

Podle analytika Oliviera Jakoba ze společnosti Petromatrix již ceny ropy nemají velký prostor k dalšímu růstu. "Dostat se nad 60 dolarů za barel bude obtížné," citovala Jakoba agentura Reuters.

Další země výrazně snižují těžbu ropy. Podporujeme světovou ekonomiku, tvrdí šéf OPECu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!