Češi dodají egyptské policii desítky tisíc pistolí | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Češi dodají egyptské policii desítky tisíc pistolí

Češi dodají egyptské policii desítky tisíc pistolí
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk
Pavel Otto

Pavel Otto

Výrobce ručních palných zbraní Česká zbrojovka z Uherského Brodu dál expanduje v Egyptě. K 50 tisícovkám pistolí CZ 75 P-07 Duty, jejichž vývoz se podařilo loni dokončit, letos přibude dalších 29 tisíc kusů totožného typu. A rýsuje se ještě jeden objemný kontrakt. Podobně jako ten loňský a letošní by se pohyboval v řádu stamilionů korun.

„Vzhledem k tomu, že náš partner byl velmi spokojený s kvalitou i servisem, loňskou zakázku rozšířil. Dalších 29 tisíc pistolí dodáme do konce října,“ řekl deníku E15 generální ředitel České zbrojovky Lubomír Kovařík.

Vydělá i vlašimská firma Sellier & Bellot. Ta získala zakázku na deset milionů kusů nábojů ráže 9 milimetrů.

Egyptské ministerstvo vnitra se také před několika dny na Českou zbrojovku obrátilo, zda by nad rámec letošního kontraktu nezopakovala loňskou dodávku. „Mají zájem ještě o dalších 50 tisíc P-07 Duty. Měla to realizovat konkurenční evropská firma, k dohodě ale nedošlo. A egyptský partner se obrátil na nás,“ dodal šéf zbrojovky.

Sousední státy dopravu zbraní blokují

Úspěch českých pistolí leží v žaludku polským, německým a rakouským zbrojovkám. „Máme komplikace s dopravou, okolní státy nám ji velmi znesnadňují. A týká se to i jiných výrobců vojenského materiálu. Nevidíme za tím nic jiného než konkurenční boj,“ řekl Kovařík.

Konkrétně jde o to, že veškerý „speciál“ dopravovaný z Česka ať už letecky nebo kamiony přes naše sousedy do přístavů potřebuje buď přeletové povolení, nebo tranzitní licence. A právě jejich vydávání polské, německé a rakouské úřady blokují.

Podle šéfa Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiřího Hynka jsou potíže hlavně v Německu. „To, že nám německé orgány brání ve volném přístupu k námořním cestám, poškozuje nejen naši ekonomiku, ale také omezují naši státní suverenitu. Asociace už přenesla tento problém na půdu EU. Klíčovou roli ale musí sehrát diplomacie. Urychleným vyřešením dlouhodobého problému může nová vláda začít naplňovat jeden z bodů svého programu, prohlubování strategického dialogu právě s Německem,“ uvedl Hynek.“

S přístupem českých rezortů zahraničí a průmyslu je Kovařík spokojen. I když byl vývoz padesáti tisíc P-07 Duty do vyřešení politické situace v Egyptě pozastaven, podařilo se ho dokončit. Egypťané v žádosti tuzemským úřadům argumentovali nutností zajistit bezpečnost na Sinajském poloostrově včetně ochrany českých turistů.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!