Česká skupina Energo-Pro chystá v Bulharsku další expanzi | E15.cz

Česká skupina Energo-Pro chystá v Bulharsku další expanzi

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK, vag

Svitavská energetická skupina Energo-Pro chce posílit své pozice v Bulharsku a získat soustavu vodních elektráren, kterou vlastní firma VEC Energija Holding podnikatele Griši Gančeva. Pokud se kontrakt uzavře, stane se Energo-PRO největším soukromým hráčem na tamějším trhu s vodní energií a jedním z největších letošních investorů v Bulharsku vůbec.

Plány na expanzi tuzemské společnosti zveřejnil bulharský podnikatelský list Kapital s odvoláním na informaci místního antimonopolního úřadu.

Dosavadní majitel Gančev požadoval za systém vodních elektráren 150 milionů eur (3,7 miliardy korun). Protinabídka Energa-Pro byla ale třetinová, spekuluje bulharský list s odvoláním na své informované zdroje. Obě strany se nicméně na ceně údajně dohodly. Žádné další informace o připravovaném kontraktu nejsou známy.

Připravovanou českou akvizici tvoří holding šesti společností, které dohromady vlastni 13 vodních elektráren. Česká firma už v roce 2002 koupila v Bulharsku tři hydroelektrárny s kombinovanou kapacitou 55,7 megawattu. Kapacita třinácti elektráren, které chce Energo-Pro získat nyní, je 77,8 megawattu.

Letos v létě Energo-Pro od německé firmy E.On distribuci elektřiny v Bulharsku. Za dvoutřetinový podíl v E.On Bulgaria zaplatila Němcům 95 milionů eur (2,4 miliardy korun).

Zbylých 33 procent akcií vlastnil bulharský stát, který se je v přepočtu za minimálně 700 milionů korun přes sofijskou burzu. Většinu emise před dvěma týdny právě skupina Energo-Pro. Ta nyní ovládá zhruba pětinu bulharského distribučního trhu s elektřinou. Kolem 40 procent kontroluje další tuzemský podnik – ČEZ.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.