České Iveco hlásí rekordní výrobu, uspělo se školními autobusy

Autobus Crossway z dílny vysokomýtské firmy Iveco CR

Autobus Crossway z dílny vysokomýtské firmy Iveco CR Zdroj: Archiv/Euro

Společnost Iveco Czech Republic z Vysokého Mýta, která vyrábí autobusy, za loňský rok vykázala tržby 17,14 miliardy korun, což je nárůst o 16 procent. Zisk po zdanění meziročně vzrostl o 34 procent na 1,66 miliardy korun. Výsledky odpovídají rekordní výrobě.

Závod loni vyrobil 3728 autobusů, což přesahuje předloňskou produkci o více než 400 kusů. Nejprodávanějším typem autobusu byl Crossway, který se vyrábí od roku 2005. Loni se nejvíc vyráběl typ Crossway Pop, který slouží jako školní autobus.

Největšími exportními trhy loni byly Francie, Německo, Itálie, Slovensko a Ázerbájdžán. Podíl exportu na prodaných vozech činil 93 procent. V Česku firma dodala autobusy například dopravním podnikům v Brně a Ústí nad Labem nebo ČAD Blansko.

Společnost i nadále očekává růst. Ve svém vysokomýtském závodě plánuje výrazně zvýšit kapacitu výroby. Vybuduje novou výrobní halu, v níž bude umístěna mimo jiné další lakovna a svařovna. Lakovna růst ze stávajících 3225 skeletů ročně na 5050, tedy o více než 50 procent.

Tisíce zaměstnanců

Firma zaměstnává více než 3100 lidí a dalších přibližně 1700 pracovních míst vytváří u subdodavatelů. Závod ve Vysokém Mýtě je největším výrobním závodem Iveco Bus, který patří skupině CNH Industrial. Iveco Bus zaměstnává více než 5000 lidí a druhý výrobní závod provozuje v Annonay ve Francii.

Podnik loni oslavil 120 let existence. Firma, kterou založil Josef Sodomka, se původně zaměřovala na kočáry, od roku 1925 vyráběla karosérie. Výrobou autobusů se začala zabývat v druhé polovině 40. let minulého století. Do roku 2007 se firma jmenovala Karosa.