Česko nepotřebuje závod na výrobu jaderného paliva, tvrdí Westinghouse | E15.cz

Česko nepotřebuje závod na výrobu jaderného paliva, tvrdí Westinghouse

Česko nepotřebuje závod na výrobu jaderného paliva, tvrdí Westinghouse
Temelín
• 
ZDROJ: čtk

ČTK
vag

Americko-japonská společnost Westinghouse Electric Company tvrdí, že Česká republika nepotřebuje závod na výrobu jaderného paliva. Prý totiž hrozí, že by se tím země uzavřela dalším dodavatelům paliva. Naopak ministr průmyslu Jan Mládek finalizaci paliva v tuzemsku považuje za optimální způsob, jak zajistit jeho dodávky.

„Česko by se mohlo stát uzavřeným trhem,“ prohlásil ředitel Westinghouse v ČR Pavel Janík. Westinghouse do roku 2010 dodával palivo do Jaderné elektrárny Temelín a zároveň se účastnil i loni zrušeného tendru na její dostavbu.

Jenže připravovaný Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, který chystají ministerstva průmyslu a financí, dokončování paliva na českém území nebo v blízkém regionu považuje za optimální způsob zajištění jeho spolehlivých dodávek.

„Optimální by bylo, kdyby tu byla továrna na finalizaci jaderného paliva,“ uvedl na konci ledna ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Česko podle něj může mít ambici, že dodá uran, někdo ho obohatí a finalizace proběhne opět v ČR.

Pomůže studie

Ministerstvo průmyslu proto hodlá do konce tohoto roku zpracovat studii, která umožní rozhodnout, zda je výstavba fabrikačního závodu optimální variantou. „Tato studie bude navazovat na předběžnou studii proveditelnosti, kterou si ministerstvo nechalo zpracovat v roce 2014,“ dodal pro ČTK mluvčí MPO Miroslav Kynčl. Westinghouse s plány na závod nesouhlasí.

„Dlouhodobou spolehlivost dodávek jaderného paliva lze snadno zajistit spoluprací s alternativními dodavateli, což je běžná praxe na celém světě. Jiná řešení by v ČR mohla vést k prodloužení stávajícího monopolu a Česko by se mohlo stát uzavřeným trhem,“ vysvětlil ČTK Pavel Janík. Do obou českých jaderných elektráren v současnosti dodává palivo ruská firma TVEL z koncernu Rosatom.

Fabrikace paliva

Karel Křížek, generální ředitel společnosti ÚJV Řež, která se zaměřuje na využití jaderných technologií v různých oborech, pro ČTK upřesnil, co přesně by plánovaný závod dělal. „Šlo by o takzvanou fabrikaci, to znamená sestavení paliva. Někde v zahraničí by se vyrobily obohacené jaderné tablety oxidu uranu, sem by se dovezly a tady by se už to dávalo do jaderných trubek a kazet,“ dodal.

Podle něj je ale otázkou, kolik reaktorů by musel závod kromě dvou českých jaderných elektráren ještě zásobit, aby se vyplatil. S tím souhlasí i další odborníci.

Rozebrané západní trhy

„Jediná šance by byla, kdyby dodával palivo na Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a Ukrajinu, to znamená, že by byl jen pro ruské reaktory. Západní trhy jako Francie a Německo jsou již rozebrány,“ uvedl například jaderný expert Radek Škoda z Českého vysokého učení technického v Praze.

„Nepovažujeme za pravděpodobné, aby v Česku vznikl závod na jaderné palivo jenom pro české bloky a bylo to ekonomické. Muselo by se podle nás jednat o závod pro více států,“ potvrdil ČTK i mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. Právě ČEZ je vlastníkem obou českých jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech.

Palivo pro Temelín
Elektrárna v Temelíně zpočátku používala palivo od Westinghouse, v létě 2010 ale zahájila přechod na palivo ruské společnosti TVEL, která je v současnosti jediným dodavatelem. ČEZ má s firmou smlouvu na dodávky paliva do Temelína do roku 2020 s opcí až na deset let. Letos ale zřejmě vypíše nové výběrové řízení. „Palivo do Temelína je schopen dodávat jak TVEL, tak i Westinghouse. Letos zřejmě rozhodneme, jakým způsobem si zajistíme palivo po roce 2020. Předpokládáme, že otestujeme trh a vyhlásíme tendr,“ uvedl Kříž. V Jaderné elektrárně Dukovany má ČEZ s Rusy uzavřenou smlouvu o dodávkách paliva až do konce provozu stávajících bloků.

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!