Českým výrobcům autobusů se daří, míří za rekordy | E15.cz

Českým výrobcům autobusů se daří, míří za rekordy

Autobus Crossway z dílny vysokomýtské firmy Iveco
Autobus Crossway z dílny vysokomýtské firmy Iveco
• 
ZDROJ: Archiv/Euro

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čeští výrobci autobusů předpovídají rekordní rok. Největší český výrobce Iveco Bus z Vysokého Mýta věří v překonání loňského maxima 3165 kusů, rekordní čísla očekává i SOR Libchavy.

„Rádi bychom loňský rekord překonali a máme k tomu dobře našlápnuto,“ řekl uvedl generální ředitel Iveca Jiří Vaněk. Od ledna do října Iveco vyrobilo 2547 vozidel, což je o 1,3 procenta meziročně více.

Firma, která ve Vysokém Mýtě zaměstnává 3000 lidí, letos v září uzavřela dosud největší kontrakt na dodávku 400 autobusů Crossway pro německé dráhy DB s opcí na dalších 310 vozidel. Dodávky začaly letos a všechna vozidla firma dodá do tří let.

Vysoký podíl si Iveco drží i na domácím trhu. Přestože v Česku prodává jen sedm procent produkce, má tržní podíl téměř 25 procent.

I SOR očekává, že zvýší výrobu z loňských 475 na zhruba 600 vozidel. Obrat se přiblíží třem miliardám korun, loni měl podnik výnosy přes 2,6 miliardy.

Firma letos podle generálního ředitele Jaroslava Trnky skončí v černých číslech. Loni vykázala zisk 224 milionů korun. „Letos jsme rostli řádově okolo deseti procent,“ uvedl. V příštím roce chce SOR dosáhnout zhruba letošních čísel, nebo mírně růst do deseti procent.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah