Chrenek usiluje o košickou ocelárnu U.S. Steel, jednání prý komplikuje cena | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Chrenek usiluje o košickou ocelárnu U.S. Steel, jednání prý komplikuje cena

Chrenek usiluje o košickou ocelárnu U.S. Steel, jednání prý komplikuje cena
Tomáš Chrenek
• 
ZDROJ: Euro - Jan Rasch

ČTK

Společnost Moravia Steel miliardáře Tomáše Chrenka podle slovenského tisku usiluje o převzetí slovenského závodu amerických oceláren U.S. Steel. Mezi oběma stranami už se prý konala i jednání a zástupci Moravia Steel si prohlédli výrobní zařízení továrny U.S. Steel v Košicích.

„Oficiální stanoviska k akvizicím vydáváme až ve chvíli, když se společnosti dohodnou na uzavření kontraktu nebo akvizici,“ citoval list Sme mluvčí skupiny Třinecké železárny - Moravia Steel Petru Juráskovou. Mluvčí slovenské divize U.S. Steel Ján Bača v reakci uvedl, že společnost fámy nebude komentovat.

Jednání mezi oběma firmami prý zkomplikovala cena, kterou U.S. Steel požaduje za svou slovenskou továrnu.

Spekulace o prodeji košických oceláren se objevily v době, kdy závod čelí konkurenci levné oceli z Číny. „Čínská ocel se kvalitou přibližuje naší, ale je mnohem levnější. Rozdíl představuje asi 50 dolarů na tunu základního materiálu,“ řekl šéf odborové organizace košických oceláren Mikuláš Hintoš. Dodal, že cenám čínské oceli nedokáže konkurovat žádný evropský výrobce.

Zákaz prodeje

U.S. Steel prodej své slovenské továrny už v minulosti zvažovala. V roce 2013 ale dostala od slovenské vlády úlevy v oblasti energetiky a ochrany životního prostředí. Výměnou za to se americká firma zavázala, že závod na Slovensku si ponechá alespoň pět let a že do konce roku 2016 nebude propouštět.

Vláda premiéra Roberta Fica tehdy přistoupila k poskytnutí pobídek pro ocelárny v obavě, že případný nový majitel košických hutí by propustil část z více než 10 tisíc zaměstnanců.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!