Coca-Cola má problémy na rozvíjejících se trzích, tržby zaostaly za odhady | E15.cz

Coca-Cola má problémy na rozvíjejících se trzích, tržby zaostaly za odhady

Továrna Coca-Coly v Číně
Továrna Coca-Coly v Číně
• 
ZDROJ: Coca-Cola

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o zhruba 11 procent na 3,5 miliardy dolarů (94,6 miliardy korun). Tržby mu ale páté čtvrtletí za sebou klesly. Firma to dnes zdůvodnila náročnými podmínkami na mnoha rozvíjejících se trzích, například v Číně nebo v Argentině, a snížila odhad růstu tržeb za celý rok.

Zisk na akcii vzrostl během tří měsíců na 79 centů ze 71 centů na akcii před rokem. Po očištění o některé položky firma vydělala 60 centů na akcii. Čistý provozní příjem ale klesl o pět procent na 11,5 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali zisk 58 centů na akcii a tržby 11,6 miliardy dolarů.

Společnost pod vedením generálního ředitele Muhtara Kenta zavedla novou velikost balení a zahájila program snižování nákladů, aby podpořila ziskovost. Brzdí ji ale slabší tržby v zahraničí. Ve druhém čtvrtletí jí klesly tržby ve všech regionálních divizích s výjimkou Severní Ameriky, která je jejím největším trhem.

Coca-Cola dnes také uvedla, že v letošním roce očekává nárůst srovnatelných tržeb o tři procenta. Dosavadní odhad počítal se zvýšením o čtyři až pět procent. Akcie firmy se před začátkem obchodování na burze v New Yorku vydaly dolů a ztrácely více než dvě procenta.

Vývoj akcií Coca-Coly Graphical visualization of market data.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah