Čtvrtletní zisk výrobce letadel Airbus klesl téměř o čtvrtinu | e15.cz

Čtvrtletní zisk výrobce letadel Airbus klesl téměř o čtvrtinu

Airbus A380 aerolinek Air France
Airbus A380 aerolinek Air France
• 
ZDROJ: Maarten Visser, Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropskému výrobci letecké techniky Airbus klesl v prvním čtvrtletí provozní zisk bez mimořádných položek o 23 procent na 501 milionů eur (13,5 miliardy korun). K nižšímu zisku přispěly závada motorů, kvůli které musela společnost pozastavit dodávky svých letounů A320neo, a nedostatek kabinového vybavení pro model A350. Firma současně varovala před možnými problémy s vojenským letounem A400M.

Navzdory poklesu však výsledky překonaly odhady analytiků dotazovaných agenturou Thomson Reuters, kteří čekali zisk 494 milionů eur. Příjmy stouply o jedno procento na 12,183 miliardy eur a rovněž byly vyšší, než se čekalo. Čistý zisk klesl o polovinu na 399 milionů eur. Loňské výsledky však podpořil mimořádný zisk z prodeje podílu v Dassault Aviation.

Modernizace nejprodávanějšího modelu Airbusu A320 se stala pro firmu spíše zátěží. Výrobce motorů Pratt & Whitney se totiž potýká s problémy s přehříváním motorů a aerolinky Qatar Airways již kvůli tomu odmítly dodávky letadel. Dodávky nových letadel A350 pak mají zpoždění, protože dodavatelé některého vnitřního vybavení nestíhají výrobu.

Generální ředitel Tom Enders však dodal, že problémy by neměly mít vliv na letošní plány dodávek. Airbus očekává, že letos zvýší dodávky letadel na 650 z loňských 635. V prvním čtvrtletí Airbus dodal 125 letadel, o devět méně než ve stejném období loni. Airbus rovněž varoval, že finanční dopady související s problémy s motory vojenského letounu A400M mohou být výrazné. Přesnější odhad však firma zatím neuvedla.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery