Czech Coal se zatím vyhne řízení antimonopolního úřadu | E15.cz

Czech Coal se zatím vyhne řízení antimonopolního úřadu

Elektrárna Opatovice
Elektrárna Opatovice
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sporem o uhlí pro opatovickou elektrárnu se zatím antimonopolní úřad nebude zabývat. Podle předsedy úřadu Petra Rafaje je díky předběžnému opatření soudu, který rozhodl o prodloužení dodávek uhlí i na letošní rok, prostor na smírné vyřešení celého soukromoprávního sporu.Úřad proto zatím nepovede správní řízení s těžařskou společností Czech Coal, která je ve sporu s Elektrárnami Opatovice (EOP).

Elektrárny Opatovice se už kvůli sporu začaly připravovat na možnou změnu dodavatele uhlí. Elektrárna podle dokumentace v EIA předpokládá, že v roce 2017 bude brát uhlí od Severočeských dolů (SD) a z německých dolů Mibrag. Spor o uhlí trvá již přes půl roku

Opatovická elektrárna má elektrický výkon 363 megawattů a tepelný výkon 700 megawattů. Ročně spotřebovává až dva miliony tun hnědého uhlí, což je dvacetina celého objemu těžby v Česku. Teplo z EOP odebírá téměř 60 tisíc domácností v aglomeraci Hradce Králové, Pardubic a Chrudimi. Společnost také v regionu zásobuje teplem instituce či průmyslové objekty.

Podle Rafaje se spor obou firem týká především soukromoprávních otázek jejich smluvního vztahu. Obě firmy spolu vedou obchodní spor už více než půl roku. Czech Coal vypověděl EOP smlouvu loni 7. června kvůli údajné půlmiliardové pohledávce. Elektrárna ale tvrdila, že má u těžaře přeplatek a že mu zřejmě jde o zvýšení cen. Soud později nařídil Czech Coal předběžným opatřením, aby dodával alespoň do konce roku 2012. Loni v listopadu svoje rozhodnutí prodloužil na celý letošní rok.

Opatovice: Antimonopolní úřad Czech Coal amnestoval neoprávněně

„Na trhu tedy nedošlo k žádné faktické změně, zejména nebyli poškozeni spotřebitelé a jejich poškození ani bezprostředně nehrozí. Antimonopolní úřad (ÚOHS) má za to, že není na místě, aby v tuto chvíli, kdy je prostor na smírné vyřešení celého soukromoprávního sporu, zahajoval v dané věci správní řízení,“ uvedl Rafaj.

Podle právního zástupce EOP Martina Nedelky z AK Schoenherr je vymezení újmy ze strany ÚOHS v rozporu s nálezem Ústavního soudu i s dosavadní praxí ÚOHS a soudů. „ÚOHS Czech Coal amnestoval, aniž by se vůbec věcí náležitě zabýval ve správním řízení,“ uvedl Nedelka. Elektrárny Opatovice patří pod EPH, který vlastní Daniel Křetínský a finanční skupiny J&T a PPF. Czech Coal už v minulosti vedl obchodní spory i s další firmou z EPH, s teplárnou v Komořanech u Mostu. Případem se také zabýval ÚOHS. Původně v jednání Czech Coalu žádné chyby nenašel. Rafaj ale loni rozhodl o znovuotevření případu.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah