Do dozorčí rady ČEZ míří vědec Václav Pačes | E15.cz

Do dozorčí rady ČEZ míří vědec Václav Pačes

Václav Pačes
Václav Pačes
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Místopředsedou dozorčí rady společnosti ČEZ se v úterý stane bývalý šéf Akademie věd (AV) Václav Pačes. Uvedlo to ministerstvo financí. Podle serveru iDnes.cz nahradí Pačes Ivo Foltýna, který se chystá rezignovat.

„Očekávám od této výměny odborné posílení dozorčí rady ČEZ, například i větší propojení v oblasti vědy. Pan profesor je jistě také osoba, která zvýší důvěryhodnost kontrolního orgánu této společnosti,“ řekl iDnes.cz ministr financí Miroslav Kalousek.

Pačes vystudoval biochemii na přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Později se stal aspirantem v Ústavu organické chemie a biochemie tehdejší Československé akademie věd. V 80. letech byla jeho vědecká skupina jednou z prvních, která dokončila genomový projekt - přečtení úplné dědičné informace bakteriálního viru.

Uznávaný vědec byl v letech 2005 až 2009 předsedou AV. Stál také v čele takzvané „Pačesovy komise“, která posuzovala energetické potřeby země do budoucna. Pačesovo jméno se v minulosti objevovalo i mezi osobnostmi vhodnými pro funkci premiéra úřednické vlády nebo mezi prezidentskými kandidáty.

Foltýn zřejmě míří do státní firmy Mero

Foltýn se místopředsedou dozorčí rady ČEZ stal v červenci 2011, nominovala jej vládní TOP 09. Nahradil zesnulého Eduarda Janotu. Podle iDnes.cz by měl Foltýn nyní zasednout na volné místo dozorčí rady státní firmy Mero.

Předsedou dozorčí rady ČEZ je Martin Roman. Místopředsedou je kromě Pačese Lubomír Klosík. Členy jsou Robert Vacek, Jiří Volf, Milan Bajgar, Petr Gross, Vladimír Hronek, Jiří Kadrnka, Jan Kohout, Drahoslav Šimek a Lubomír Poul.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.