Do stavby Síly Sibiře se zapojila i Čína, vzniká nejdelší plynovod na světě | E15.cz

Do stavby Síly Sibiře se zapojila i Čína, vzniká nejdelší plynovod na světě

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: South Stream Transport B.V.

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čína minulý týden zahájila stavbu své části plynovodu Síla Sibiře, kterým by měl proudit ruský plyn z nových polí do Číny. Rusko zahájilo stavbu na svém území již loni v září. Oba státy loni uzavřely dohodu o dodávkách plynu za 400 miliard dolarů (deset bilionů korun). Součástí dohody je i výstavba plynovodu z nových polí, která bude ruskou stranu stát 55 miliard dolarů.

Gazprom rovněž uvedl, že také tzv. západní trasa, tedy plynovod, který má spojit pole, ze kterých se nyní již těží plyn, s Čínou, pokračuje podle plánu.

Gazprom v investičním plánu na letošní rok uvedl, že do projektu Síla Sibiře hodlá letos investovat 30 miliard rublů (14,1 miliardy korun), když jeho celkové investiční výdaje mají dosáhnout 840 miliard rublů. Výstavbu plynovodu loni v září slavnostně zahájil ruský prezident Vladimir Putin. Původně měl být plynovod dokončen v roce 2019, letos v dubnu však Gazprom termín dokončení prodloužil na rok 2022.

Mapa budoucího plynovodu do Číny Autor: Gazprom.com
Trasa Síly Sibiře (na mapě vyznačeno červeně)

Plynovod Síla Sibiře dlouhý 3968 kilometrů spojí plynová pole ve východní Sibiři s Čínou a má být nejdelší sítí pro přepravu plynu na světě. Celkové investice obou zemí mají činit přes 70 miliard dolarů.

Gazprom podepsal obří dohodu o dodávkách plynu do Číny s tamní společností China National Petroleum Corporation (CNPC) před rokem. Rusko si od dohody slibuje rozšíření možností odbytu v situaci, kdy řada významných evropských klientů zvažuje alternativní zdroje či jiné dodavatele.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.