Dreamlinery mají další potíže, v křídlech se objevily trhliny | E15.cz

Dreamlinery mají další potíže, v křídlech se objevily trhliny

Výroba nového Boeingu Dreamliner
Výroba nového Boeingu Dreamliner
• 

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letadla 787 Dreamliner amerického výrobce Boeing mají další problém. Firma objevila u některých letadel, která jsou nyní ve výrobě, vlasové trhlinky v křídlech. U letadel, která jsou nyní v provozu, by se závada vyskytovat neměla. Výrobní vada zřejmě zpozdí dodávky letadel.

Po celém světě nyní létá 122 letadel Dreamliner. Boeing uvedl, že trhlinky by mohlo mít až 40 letadel a bude trvat jeden až dva týdny, než překontroluje všechna letadla a trhlinky nalezené na žebru křídla opraví.

Křídla vyrábí japonská společnost Mitsubishi Heavy Industries a posílá je letecky do USA, kde jsou smontována s dalšími částmi letadla.

Boeing upřesnil, že kvůli závadě očekává krátkodobé zpoždění dodávek, na celkové dodávky v letošním roce by však neměl mít problém vliv. Boeing hodlá letos dodat odběratelům 110 letadel Dreamliner, zatím jich dodal devět.

Boeing v rámci snížení nákladů na vývoj a výrobu přesunul velkou část výroby letounu 787 na jiné firmy. Boeing však za to nakonec draze platí zpožděním dodávek. Protože jsou dodavatelské firmy po celém světě, není Boeing schopen dohlížet na každou část výroby a rychle napravit případné problémy.

Dreamliner je považován za nejmodernější dopravní letadlo. Od uvedení do provozu v roce 2011, s tříletým zpožděním, ho však provázejí značné problémy. Loni úřady na více než tři měsíce zastavily veškeré lety letadla kvůli přehřívání baterií. Další problémy s bateriemi se objevily na počátku letošního roku.

Problémy s trhlinami v křídlech měla i letadla A380 evropského výrobce Airbus. Vada se týkala všech vyrobených letounů. Airbus nejprve navrhl dočasnou nápravu, trvalé opravy křídel stále probíhají.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah