Dva miliony problémových motorů pochází z maďarské továrny Audi | E15.cz

Dva miliony problémových motorů pochází z maďarské továrny Audi

Továrna v maďarském městě Győr
Továrna v maďarském městě Győr
• 
ZDROJ: VolkswagenAG.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zhruba dva miliony z 11 milionů motorů, kterých se týká skandál kolem falšování emisních testů koncernem Volkswagen, vyrobila maďarská továrna divize Audi. Uvedl to dnes maďarský ministr hospodářství Mihály Varga. Dodal, že maďarská vláda se nyní snaží posoudit, jaké dopady by skandál mohl mít na tamní ekonomiku.

„Jsem si jistý, že to ovlivní maďarský automobilový průmysl,“ řekl ministr televizi TV2. „Doufám však, že tento dopad bude menší, než předpovídají katastrofické scénáře,“ dodal. Upozornil rovněž, že Maďarsko „v tuto chvíli“ neplánuje žádný zákaz automobilů Volkswagen.

Varga již dříve uvedl, že pokud povede skandál k poklesu prodeje automobilů v Evropě, mohlo by to snížit tempo růstu maďarské ekonomiky o 0,3 až 0,6 procentního bodu.

Maďarská továrna divize Audi loni vyrobila téměř dva miliony motorů a více než 150 tisíc vozů. Společnost Audi v pondělí uvedla, že softwarem umožňujícím falšovat údaje o emisích při testech bylo v celém světě vybaveno zhruba 2,1 milionu vozů s její značkou.

Součástí koncernu Volkswagen je rovněž česká Škoda Auto. Ta v pondělí oznámila, že manipulace s emisemi naftových motorů zahrnují zhruba 1,2 milionu vozů s její značkou.

Stovky tisíc seatů

Skandál se týká také španělské divize Seat. Ta dnes oznámila, že vyrobila zhruba 700 tisíc z 11 milionů motorů vybavených softwarem pro manipulaci s emisními testy. „Ve Španělsku již zůstává pouze malá zásoba neprodaných vozů s tímto typem motoru, méně než 3000 aut. Vyzvali jsme prodejce, aby dali tyto vozy stranou,“ uvedl mluvčí podniku.

Španělská vláda již o víkendu signalizovala, že bude kvůli skandálu kolem emisí požadovat po automobilce Seat vrácení části dotací, které firma obdržela v rámci programu na podporu prodeje nových vozů šetrnějších k životnímu prostředí.

Skandál vypukl v pátek 18. září, kdy americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) obvinila Volkswagen, že u vozů s naftovými motory používal software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Koncernu za tyto podvody v USA hrozí pokuta až 18 miliard dolarů (435 miliard korun). Skandál navíc začaly minulý týden vyšetřovat i některé evropské země a na firmu byla podána řada hromadných žalob.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah