Emisní povolenky by mohly vynést až 187 miliard, věří MŽP

ilustrační foto

ilustrační foto

Nové období obchodování s emisemi, které se bude od příštího roku řídit novými pravidly, může České republice podle odhadů ministerstva životního prostředí vynést v příštích sedmi letech částku od 90 miliard do 187 miliard korun. Obchodování s emisními kredity podle mezinárodní úmluvy o ochraně klimatu vyneslo v posledních letech Česku 20 miliard korun, použity byly na zateplování budov.

Ministerstvo životního prostředí má dva scénáře výnosů z prodeje emisních povolenek v letech 2013 až 2020. V prvním vychází z evropské analýzy cen povolenek z roku 2010, která cenu za jednu tunu odhadla na 27 eur. V tom případě by Česko i přesto, že část povolenek rozdá, mohlo za sedm let získat kolem 7,5 miliardy eur, tedy zhruba 187 miliard korun. Střízlivější scénář vychází ze současné ceny povolenky ve výši sedm eur s tím, že bude postupně narůstat na 14 eur. V tom případě budou celkové výnosy činit 3,7 miliardy eur, tedy zhruba 90 miliard korun.

Návrh zákona o obchodování s povolenkami, který pro vládu přichystal ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) a který je publikován v elektronické knihovně vládních předloh, vychází z dohody vládních stran na rozpočtová opatření z dubna letošního roku. Podle nich polovina z výnosů půjde do státního rozpočtu, druhou musí podle požadavků Evropské unie státy použít na ochranu ovzduší.

Zákon podle návrhu stanoví, že polovina výnosů bude v rozpočtu vázána na dodatečné financování činností Státního fondu životního prostředí vedoucích ke snižování emisí skleníkových plynů, na podporu inovací v průmyslu, vědy a výzkumu v oblasti efektivního nakládání se zdroji a také na podporu úspor energie na straně spotřebitelů a na adaptační opatření. Těmi se rozumí například vhodné územní plánování, protipovodňová opatření nebo protierozní opatření v zemědělství.

Chalupa chce peníze použít mimo jiné na pokračování úspěšného zateplovacího programu Zelená úsporám. V materiálu upozorňuje, že v této oblasti stále existuje vysoký potenciál a Česko bude muset navíc vyhovět novým evropským požadavkům na energetickou náročnost budov. Podle nich bude muset nejprve klesat energetická náročnost nových veřejných budov, později budou muset být veškeré nové budovy stavěny v pasivním standardu. Program využití výnosů z dražeb chce MŽP připravit do konce příštího roku.

V případě, že se cena povolenek bude vyvíjet podle optimističtějšího scénáře, mohlo by MŽP disponovat výnosy ve výši 77 až 90 miliard korun. Stejný obnos by mohl pomoci státnímu rozpočtu. Pesimističtější scénář přinese do roku 2020 zhruba 40 miliard na ochranu ovzduší a 40 miliard korun do rozpočtu.

Aby Česko mohlo od příštího roku začít s aukcemi povolenek, musí sněmovna přijmout návrh zákona co nejdříve. Energetické firmy a další producenti škodlivých emisí mají během let 2013 až 2020 získat 108 milionů povolenek zdarma, což je 17 procent z celkového objemu. Další část povolenek si budou kupovat v dražbách. V roce 2013 bude bezplatně přiděleno 27 milionů povolenek a jejich množství bude každoročně klesat až na nulu v roce 2020. Velkou část bezplatných povolenek by jako jeden z hlavních tuzemských producentů emisí získala společnost ČEZ.