Evraz prodá vítkovické hutě ruské bance Vněšekonombank | E15.cz

Evraz prodá vítkovické hutě ruské bance Vněšekonombank

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Siemens

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruská ocelárna Evraz prodá svou českou divizi Evraz Vítkovice Steel (EVS) ruské bance Vněšekonombank (VEB). Jejím hlavním úkolem bude firmu finančně stabilizovat, než se jí ujme nový strategický investor.

Evraz již v srpnu oznámil, že ostravskou společnost hodlá prodat do konce roku. Její mluvčí Jaromír Krišica zatím prodej nepotvrdil. Podle serveru Insider ho firma oficiálně oznámí tento týden, až bude transakce uzavřena po právní stránce.

VEB je banka vlastněná ruským státem a zároveň také největší věřitel Evrazu Vítkovice. Podle Insideru ale nebude jeho konečným vlastníkem, má ho pouze finančně stabilizovat. Novým investorem by prý mohl být ostravský magnát Zdeněk Trojek, jehož šrotařská firma Trojek Group patří mezi vítkovické největší dodavatele a má na prosperitě oceláren velký zájem. O koupi Evrazu jedná společně s pražským obchodníkem Martinem Ulčákem. Zájem má ale také ukrajinská skupina IUD.

Evraz koupil ocelárnu ve Vítkovicích v roce 2005 za 285 milionů dolarů (5,5 miliardy korun). Svojí nabídkou překonal konkurenční firmu Mittal Steel. EVS, třetí největší hutní společností v Česku, je od roku 2009 ve ztrátě a letos zažila kvůli slabému zájmu několik odstávek. Firma zaměstnává celkem 1100 lidí.

Evraz Vítkovice Steel
Vítkovický závod koupil Evraz v roce 2005 za 285 milionů dolarů. Tehdy svojí nabídkou překonal konkurenční firmu Mittal Steel. Evraz Vítkovice Steel je zároveň třetí největší hutní společností v Česku.
Firma Evraz (podíl vlastní i ruský miliardář Roman Abramovič) sídlí v Londýně, kde se obchoduje i s akciemi firmy. Společnost působí hlavně v Rusku a na Ukrajině, v České republice, Itálii, Spojených státech, Kanadě a Jihoafrické republice. Celkem zaměstnává zhruba 110 tisíc lidí.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah