Filmaři zvažují investice za 1,7 miliardy | E15.cz

Filmaři zvažují investice za 1,7 miliardy

Legendární filmy
Legendární filmy
• 
ZDROJ: E15

abo

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zájem zahraničních filmařů o natáčení v České republice neustává. Momentálně Asociace producentů v audiovizi (APA) registruje 12 velkých zahraničních projektů, které by se mohly točit v českých ateliérech a exteriérech. Je mezi nimi například film Gray Man o bývalém agentovi CIA s Bradem Pittem v hlavní roli, fantasy horror Suspiria, francouzský velkofilm Merlin nebo německý televizní seriál Akte Wixx.

Celkový objem těchto zvažovaných zahraničních investic by se měl pohybovat ve výši 1,4 miliardy korun. O dalších 350 milionech investic pak uvažují čeští producenti.

Základní překážkou pro kladné rozhodnutí investorů je však podle zástupců APA vyčerpání prostředků vyčleněných na letošek pro program podpory filmového průmyslu. Ten producentům vrací až 20 procent vynaložených a zároveň uznatelných nákladů.

„Tyto projekty se bohužel s největší pravděpodobností v Česku natáčet nebudou,“ uvedli zástupci APA v tiskové zprávě. Pro letošní rok ministerstvo kultury vyčlenilo do programu na 300 milionů korun. Ty však byly vyčerpány již v průběhu března.

Pro přilákání uvažovaných projektů by však v programu na podporu filmu muselo být dalších skoro 350 milionů korun, které by producenti obdrželi zpět jako vratky. Ministr kultury Jiří Besser před několika dny prohlásil, že pro příští rok bude ze státního rozpočtu pro program požadovat 500 milionů korun. Vzhledem k naplánování výroby a vyblokování herců to však může být pro zvažované filmové a televizní projekty příliš pozdě.

Autor: abo

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah