Fond VR Capital blokuje restrukturalizaci Naftogazu. Ukrajinský podnik prý zvládne splácet

Zařízení Naftogazu na těžbu plynu u Lvova

Zařízení Naftogazu na těžbu plynu u Lvova Zdroj: Reuters

Londýnský fond VR Capital brání snahám ukrajinské státní plynárenské společnosti Naftogaz restrukturalizovat dluh. Uvedl to list Financial Times s odvoláním na informované zdroje. VR Capital je jedním z hlavních investorů zapojených do sporu mezi Naftogazem a držiteli jeho dluhopisů.

Naftogaz je největší státní firmou na Ukrajině. Od července je v platební neschopnosti a jedná s věřiteli o restrukturalizaci svého dluhu. Vlastníci dluhopisů splatných v letech 2022 a 2026 však návrh odmítli. Plán přijali pouze majitelé dluhopisů splatných v roce 2024.

VR je velkým držitelem dluhopisů a podle zdrojů Financial Times patří k těm, kteří plán odmítají. Fond přitom poskytl zemi humanitární pomoc jeden milion dolarů a uvedl, že je připraven poskytnout další podporu. Šéf fondu Richard Deitz také řekl, že VR Capital je připraven účastnit se rekonstrukce země po válce.

Ukrajinská vláda minulý měsíc uvedla, že odklad splátek dluhopisů by umožnil Naftogazu získat peníze na dovoz zemního plynu a připravit se na topnou sezonu, která by mohla být nejtěžší v moderní historii země. Majitelé dluhopisů však tvrdí, že Naftogaz je bez problémů schopen splácet a rozhodnutí o odkladu splátek je politicky motivováno.

Naftogaz je pro ukrajinskou vládu důležitým zdrojem příjmů. V loňském roce se podílel téměř 17 procenty na celkových rozpočtových příjmech Ukrajiny. Před válkou podnik zaměstnával více než 50 tisíc lidí.

Naftogaz v září zahájil nové arbitrážní řízení proti ruskému plynárenskému gigantu Gazprom. Tvrdí, že mu nezaplatil za přepravu plynu přes Ukrajinu. Rusko má podle tranzitní dohody z roku 2019 platit za tranzit 109 milionů metrů krychlových plynu denně. Podle dřívějšího vyjádření představitelů Ukrajiny však Rusko od květnového omezení tranzitu zaplatilo pouze část účtu.