Francouzi opět kolonizují Louisianu. Airbus tu postaví továrnu | E15.cz

Francouzi opět kolonizují Louisianu. Airbus tu postaví továrnu

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropský výrobce letadel Airbus potvrdil svůj vstup na domácí půdu amerického Boeingu. V nové továrně ve státě Alabama chce firma za rok vyrobit až 50 Airbusů A320, svého nejprodávanějšího typu.

Podle aktuálně největšího výrobce dopravních letadel na světě továrna ve městě Mobile zaměstná tisícovku lidí. Nový závod bude čtvrtou výrobní linkou modelu A320 a druhou podobnou továrnou mimo Evropu.

„Spojené státy jsou největším trhem pro úzkotrupá letadla na světě, v příštích 20 letech se tu prodá odhadem 4600 letounů. Tato továrna nás dostane blíž našim zákazníkům,“ uvedl šéf Airbusu Fabrice Brégier.

Výroba „amerických“ Airbusů by se měla rozběhnout v roce 2015, o rok později by měla továrna zákazníkovi dodat první stroj. Za další dva roky výroba dosáhne plné kapacity 40 až 50 letounů ročně.

Místní úřady o příchod Airbusu do státu na pobřeží Mexického zálivu dlouho usilovaly. „Je to jako přivést na svět dítě – po sedmi letech práce,“ prohlásil guvernér Alabamy Bob Riely. Předpokládá, že firma přiláká své dodavatele, čímž vzniknou další pracovní místa. Těch je v regionu, který se stále vzpamatovává z hurikánu Katrina v roce 2005, nedostatek.

Největší Airbus: desítky tisíc šroubů a ruční práce

Francouzsko-německý Airbus si pro svou expanzi vybral symbolické místo. Historické město Mobile ležící v ústí stejnojmenné řeky bylo založeno v roce 1702 jako první metropole francouzské kolonie Louisiana. Firma si ale určitě nepřeje, aby její nová „kolonie“ dopadla stejně. Tu starou totiž Napoleon 101 let po založení Mobile prodal Američanům.

Airbus už v Mobile provozuje vývojové centrum zaměstnávající asi 200 lidí. Celkově má nyní firma v zemi asi tisíc zaměstnanců.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah