Francouzská ropná firma total loni vydělala 5,1 miliardy dolarů, o pětinu víc | E15.cz

Francouzská ropná firma total loni vydělala 5,1 miliardy dolarů, o pětinu víc

zásobník Total
zásobník Total
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francouzské ropné firmě Total vzrostl v loňském roce čistý zisk o 20 procent na 5,1 miliardy USD (122 miliard korun). Firmě pomohla divize rafinace, jejíž zisk se zvýšil o 96 procent. Naopak divizi těžby zisk klesl o více než polovinu.

Ceny ropy v loňském roce klesly o 30 procent. To přimělo velké ropné firmy omezit investice do průzkumu a zhoršilo jejich zisk z těžby ropy. Total uvedl, že v letošním roce hodlá snížit kapitálové výdaje o 15 procent na zhruba 19 miliard dolarů a prodat majetek za čtyři miliardy USD.

Těžba společnosti se loni zvýšila o 9,4 procenta na 2,35 milionu barelů ropného ekvivalentu denně. Letos společnost očekává další růst těžby o zhruba čtyři procenta. Firma zopakovala, že jejím cílem zůstává zvýšit těžbu v období let 2014 až 2019 o pět procent.

Očištěný zisk, který nezahrnuje mimořádné položky, jako odpisy a vliv cen ropy na hodnotu zásob, se snížil o 18 procent na 10,5 miliardy dolarů. Generální ředitel Patrick Pouyanné v prohlášení dodal, že Total si loni vedl lépe než ostatní velké ropné firmy. Vděčí za to svému integrovanému modelu. Tržby klesly o 30 procent na 165,4 miliardy USD.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah