GE plánuje v Evropě vyrábět letecké motory, favoritem je Česko | e15.cz

GE plánuje v Evropě vyrábět letecké motory, favoritem je Česko

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-NC 2.0: Shai Barzilay via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký konglomerát General Electric chce v Evropě vyrábět letecké motory, favoritem pro výstavbu továrny za 400 milionů dolarů (zhruba deset miliard korun) je Česká republika. Práci v novém provozu by mělo dostat 500 až 1000 technicky zaměřených zaměstnanců.

Hospodářským novinám to potvrdila centrála letecké divize GE Aviation v Cincinnati. „Chceme vytvořit v Evropě takzvaný center of excellence, což znamená, že bychom motory v Evropě nejen vyráběli, ale i navrhovali a vyvíjeli. To je pro GE Aviation docela novinka, protože tyto věci se většinou odehrávají doma ve Spojených státech,“ řekl deníku obchodní ředitel české GE Aviation Zdeněk Soukal.

Firma chce v Evropě vyrábět turbovrtulové motory pro menší letadla. V Česku už GE jednu továrnu má, a to v Letňanech. Také proto chce novou výrobu umístit rovněž do ČR. Podle mluvčího GE Aviation Ricka Kennedyho nyní firma jedná s českými představiteli. „Rozhodnout chceme v následujících šesti měsících,“ řekl Kennedy.

Letecká divize GE chce investovat také v přepočtu zhruba půl miliardy korun v Kanadě a 1,25 miliardy v Brazílii. Společnost to odůvodnila zastavením nových úvěrů od státní instituce Export Import (Exim) Bank, která poskytuje levné obchodní financování zákazníkům amerických vývozců.

Kongres kvůli politickým sporům neobnovil Exim Bank povolení poskytovat nové obchodní úvěry. Banka tak zastavila k 1. červenci financování.

Milan Šlapák turboprop program manager

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery