Heineken ovládne slovinský pivovar Laško. Zaplatí přes 114 milionů eur | E15.cz

Heineken ovládne slovinský pivovar Laško. Zaplatí přes 114 milionů eur

Heineken
Heineken
• 
ZDROJ: felixtriller, Flickr.com (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nizozemský producent piva Heineken koupí většinový podíl 51,11 procenta v největším slovinském pivovaru Pivovarna Laško za 114,3 milionu eur (3,1 miliardy korun).

Heineken nabídl za jednu akcii slovinské firmy 25,56 eura, což ohodnocuje celou firmu na 220 milionů eur (asi šest miliard korun). Slovinský list Finance napsal, že Heineken svojí nabídkou překonal konkurenční nabídky investičních fondů CVC, KKR a Mid Europa Partners.

Dohodu ještě musí schválit regulační úřady. Po jejím schválení bude muset nový vlastník učinit nabídku i na zbývající akcie, jak vyžadují slovinské zákony. Ten, kdo koupí nejméně třetinu v některé z firem, musí podle slovinských zákonů povinně učinit nabídku i na zbývající akcie.

Laško se topí v dluzích

Pivovar Laško nabídl sám sebe k prodeji loni kvůli vysokému dluhu. Firma očekává, že nový majitel do ní investuje nejméně 75 milionů eur, aby tak pomohl snížit dluh pivovaru. Včetně dluhu je hodnota dohody 400 milionů eur, uvedla agentura Reuters.

Česká společnost Kofola loni koupila od pivovaru Laško výrobce vody Radenska. Laško se rozhodl prodat některá svá aktiva v rámci restrukturalizace.

Heineken je největším prodejcem piva na západoevropském trhu a třetí největší světovou pivovarskou skupinou po jedničce Anheuser-Busch InBev a skupině SABMiller, která vlastní Plzeňský Prazdroj. Na českém trhu Heineken vlastní pivovary Starobrno, Královský pivovar Krušovice a Velké Březno.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah