Hitem pro české firmy se stává energetika ruských regionů | E15.cz

Hitem pro české firmy se stává energetika ruských regionů

teplárna
teplárna
• 
ZDROJ: ctk

Jan Žižka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nové šance na miliardové zakázky se rýsují českým firmám v ruských regionech. Rusové chystají zásadní transformaci regionálních energetik a teplárenství, plánují razantní zvýšení energetické účinnosti do roku 2020 a čeští podnikatelé chtějí být u toho. Kromě tradičních dodavatelů plynových elektráren typu PSG se do nových projektů pouštějí další společnosti jako Plynostav, Alta nebo Enkom. Zatím startují pilotní projekty, díky nimž Češi zakotví v jednotlivých ruských oblastech.

Brněnská Alta například dojednala memorandum o spolupráci s Murmanskou oblastí. „Alta zpracuje audit k využití a stavu stávajících zdrojů zásobování teplem v oblasti a bude se podílet na přípravě koncepce jejich komplexní modernizace a rekonstrukce,“ uvedla společnost v písemném vyjádření. Plynostav Pardubice zase spolupracuje na modernizaci teplárenské soustavy s regionální společností Smolenské oblasti.

Od auditů a pilotních projektů se české firmy chtějí postupně posunout k zakázkám na stavbě nových tepláren. Ruské regiony budou právě v teplárenství stále více využívat plyn, případně uhlí, naopak se hodlají zbavovat závislosti na mazutu. Cílem je zlepšit ekologickou situaci a snížit lidem ceny tepla. A nabídky českých firem jsou podle dostupných firem lákavé – stojí za nimi české banky a pojišťovací společnost Egap.

Šanci cítí také české firmy, které se zaměřují na dodávky malých kogeneračních jednotek. Firma Enkom je dodává třeba do měst Birsk a Tujmazy v ruském Baškortostánu, kde se podílí na rekonstrukci plynových kotelen. „Pojistili jsme zakázku ve výši 3,4 milionu eur,“ upřesnil mluvčí Egap Vlastimil Nesrsta.

Některé české firmy mohou také využít zkušeností ze sousedních zemí bývalého Sovětského svazu. „Pokud jde o společnost Tedom, pojistili jsme od roku 2007 několik vývozů různých typů kogeneračních jednotek do Běloruska v pojistné hodnotě zhruba 600 milionů korun,“ uvedl Nesrsta. Podle protokolu z poslední mezivládní komise podporuje iniciativu českých firem také První česko-ruská banka (PČRB), která před časem otevřela svou pobočku v Praze. PČRB chce zapojit české společnosti Enkom a Tedom do výstavby energetických komplexů v Krasnodarském kraji, Rostovské oblasti a Archangelské oblasti. Jejich financování hodlá PČRB zajišťovat společně s českými komerčními bankami.

Kromě uhelných či plynových elektráren a tepláren Češi usilují o zakázky i v dalších sektorech ruské energetiky. Společnost Mavel například deklarovala zájem o rozvoj spolupráce s ruskými firmami při projektování vodních elektráren a nabízí dodávky hydroenergetického zařízení.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.