Indonésie se po šesti letech znovu stala členem kartelu OPEC | E15.cz

Indonésie se po šesti letech znovu stala členem kartelu OPEC

Vídeňské sídlo organizace OPEC
Vídeňské sídlo organizace OPEC
• 
ZDROJ: Stepan Bruner, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Indonésie se opět může stát členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Indonéské ministerstvo pro energetiku dnes oznámilo, že s obnovením členství země v kartelu souhlasí všichni jeho členové. Indonésie opustila kartel v roce 2009.

Ministerstvo upozornilo hlavně na podporu od Saúdské Arábie, která je hlavním dodavatelem ropy do Indonésie. „Vládní delegace Saúdské Arábie ocenila a plně podporuje rozhodnutí indonéské vlády stát se znovu členem OPEC, protože Indonésie je jedním ze zakladatelů této organizace,“ uvedl v prohlášení ministr pro energetiku Sudirman Said.

Ministr dodal, že Saúdská Arábie chce zvýšit tlak na firmu Aramco, aby investovala do indonéského ropného sektoru. Dodávky ropy a plynu nabídla Indonésii také vláda Spojených arabských emirátů a zástupci Iráku nabídli Indonésii, aby rozšířila své investice do těžby v Iráku. Indonésie má také zájem o investice do těžby v Kuvajtu, napsala agentura Reuters.

Indonésie opustila kartel poté, co se v roce 2008 stala čistým dovozcem ropy. Do té doby byla jediným členem kartelu z Asie v jeho téměř padesátileté historii.

Čistý dovozce

Indonésie sice ropu stále vyváží, dováží však rafinované produkty, což z ní dělá čistého dovozce. Podle stanov se plnoprávným členem OPEC může stát pouze čistý vývozce ropy. Kartel má však i tzv. přidružené členství pro země, které nesplňují veškeré podmínky plnoprávného členství.

Těžba v Indonésii má letos činit 825.000 barelů ropy denně, což je zhruba polovina ve srovnání s počátkem 90. let minulého století, kdy byla těžba v zemi na svém vrcholu. Indonésie je rovněž velkým vývozcem zkapalněného zemního plynu.

Členské země (včetně bývalých)
Alžírsko Od 1969
Angola Od 2007
Ekvádor Od 1973 do 1992, znovu se připojil 2007
Indonésie Od 1962 do 2009, znovu od 2015
Irák Zakládající člen (v roce 1960)
Írán Zakládající člen (v roce 1960)
Katar Od 1961
Kuvajt Zakládající člen (v roce 1960)
Libye Od 1962
Nigérie Od 1971
Saúdská Arábie Zakládající člen (v roce 1960)
Spojené arabské emiráty Od 1967
Venezuela Zakládající člen (v roce 1960)
Gabon (bývalý člen) od 1975 do 1994

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.