Japonsko neví, co s reaktory | E15.cz

Japonsko neví, co s reaktory

Fukušima, únik radiace
Fukušima, únik radiace
• 
Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Dva roky po havárii se fukušimská jaderná elektrárna opět potýká s potížemi. V důsledku výpadku proudu nefungovalo chlazení nádrží s vyhořelým palivem. Provozovatel zařízení uvedl, že bezprostřední riziko úniku radiace nehrozí. Událost ale ilustruje neschopnost Japonska vyrovnat se s důsledky nehody jak na místní, tak na celostátní úrovni.

Vedení na zdroje chudé země se totiž dosud definitivně nerozhodlo, zda se od jádra odkloní, či ne. Předchozí vláda Demokratické strany v září oznámila, že císařství do roku 2040 odstaví všechny reaktory. Sázela na úspory, obnovitelné zdroje, přiznávala i nutnost zvýšeného dovozu ropy, plynu a uhlí. Plán vyděsil podnikatele bojící se další ztráty konkurenceschopnosti a nedostatku elektřiny.

S jasnou energetickou koncepcí zatím nepřišel ani v prosinci vzniklý kabinet Šinza Abeho. Osmačtyřicet z padesátky reaktorů tak stále zůstává mimo provoz. Z dosavadních kroků nové vlády však lze usuzovat, že by se to mohlo brzy změnit. Z poradního týmu kabinetu už zmizela většina vědců, kteří hlasovali pro odchod od jádra.

„LDP (vládnoucí Liberálnědemokratická strana) se chce vyhnout nulovému nukleárnímu scénáři za všech okolností a snaží se dospět ke kompromisu, tedy k 15 až 20 procentům jádra,“ řekl Bloombergu specialista na energetiku Hiroši Takahaši. Před havárií se přitom počítalo, že se atom bude do roku 2030 podílet na produkci elektřiny z poloviny. Podle Takahašiho se k tomu záměru v současnosti neodvažují vrátit ani samotní výrobci proudu.

Odstávka reaktorů přitom zemi přináší mnoho obtíží, k nimž přispívá i snaha o slabý jen, poměrně vysoké ceny ropy a závislost na producentech fosilních paliv. Loni Japonsko za dovoz tří základních surovin utratilo 250 miliard dolarů, což je třetina veškerého jeho importu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.