Kalousek: Dostavba Temelína? Začínám pochybovat | E15.cz

Kalousek: Dostavba Temelína? Začínám pochybovat

Kalousek: Dostavba Temelína? Začínám pochybovat
Jaderná elektrárna Temelín
• 
ZDROJ: Euro Martin Pinkas

ČTK

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) si teď není jistý tím, že investice do dostavby Temelína by byla efektivní. Původně byl podle něj Temelín vypočítán na daleko vyšší ceny elektřiny, než jsou teď, a budoucnost těchto cen je velmi nejistá. Ministr to řekl v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny. Premiér Petr Nečas to označil za čistě soukromý kalouskův názor, který nemá se stanoviskem vlády nic společného.

Ministarovi financí v soutěži o dostavbu jaderné elektrárny Temelín vadí zejména vysoké cenové nabídky obou uchazečů. „Druhým kritériem pro rozhodování je cena dostavby a nabídky obou uchazečů nás svou výší velmi nepříjemně překvapily,“ řekl Kalousek pro HN.

Kalousek v HN uvedl, že dostavba Temelína by jistě byla prorůstovým opatřením, ale jako ministr financí, který vykonává akcionářská práva v ČEZ, musí také vážit efektivitu investice. „Nemám právo říct, že odložíme Temelín. Mám právo říct, že z hlediska efektivity investice si nyní nejsem jistý,“ řekl. Až budou hotové příslušné analýzy, vládu s nimi seznámí. „A pak je otázka, jestli se vláda rozhodne na základě efektivity, nebo na základě energetické bezpečnosti státu,“ dodal.

Nečas: Jak k tomu Kalousek přišel?

Podle Nečase jsou ale Kalouskovy pochybnosti čistě jeho osobní názor, nikoli názor vlády. „Jedná se o osobní, soukromý názor pana Kalouska, nikoli názor vlády. Je třeba brát v potaz na základě jakých podkladů k tomuto svému soukromému názoru dospěl,“ řekl premiér.

Podle něj je třeba se zamýšlet i nad tím, co se bude dít se zemí například kolem roku 2030 a ne jen v horizontu roční účetní uzávěrky či jednoho volebního období. „Rozhodnutí o dostavbě jaderné elektrárny je strategickým rozhodnutím, nejde překlopit pouze do jednotlivých položek, co to s námi udělá za rok či za dva,“ míní Nečas.

Pro předsedu opoziční ČSSD Bohuslava Sobotku jsou Kalouskovy pochybnosti další známkou rozkladu vlády a vládní koalice. „Bylo by dobře, aby vláda byla schopna komunikovat takto zásadní věc jednotným způsobem. A jakékoliv takovéto veřejné prohlášení samozřejmě znejišťuje potenciální investory a potenciální partnery, kteří by se na případné dostavbě Temelína měli podílet,“ reagoval Sobotka.

Nečas už ve čtvrtek řekl, že si kvůli odstavení uhelných elektráren neumí představit situaci pro průmysl po roce 2025, pokud by dva nové bloky v jihočeské elektrárně Temelín spuštěny nebyly. „Do roku 2020 bude muset dojít k odstavení uhelných elektráren s celkovým výkonem 1800 megawattů. Je jasné, že v období po roce 2025 budou muset být spuštěny některé další dodatečné kapacity,“ prohlásil předseda vlády.

O dostavbu Temelína se ucházejí americko-japonská společnost Westinghouse a česko-ruské Konsorcium MIR.1200. ČEZ chce o vítězi tendru rozhodnout letos na podzim, stavba dvou nových bloků by měla být dokončena v roce 2025. Hodnota investice se odhaduje na 200 až 300 miliard korun a nové bloky by měly váce než zdvojnásobit výkon Temelína, který nyní číni 2000 megawattů. Výběrového řízení se účastnila také francouzská společnost Areva, ČEZ ji však loni v říjnu z tendru vyloučil s poukazem na závažná pochybení. Areva jakékoli chyby odmítá a snaží se do tendru vrátit.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!