Koncern E.ON zvýšil zisk téměř o polovinu, nové zákazníky nachází hlavně v Německu

E.ON

E.ON Zdroj: profimedia.cz

Ilustrační foto
2
Fotogalerie

Energetický koncern E.ON v prvním čtvrtletí zvýšil meziročně čistý zisk o 40 procent na 880 milionů eur (22,4 miliardy korun). Firmě přibyli noví zákazníci, především v Německu, dařilo se i obchodu s obnovitelnými energiemi.

Zisk před úroky a zdaněním (EBIT) stoupl o 24 procent na 1,3 miliardy eur (zhruba 33 miliard Kč). Překonal tak očekávání analytiků, kteří v anketě agentury Reuters odhadovali EBIT ve výši 1,2 miliardy eur.

Firma významně těžila z prodeje hamburské plynovodní sítě, připomněla agentura DPA. V období od ledna do konce března jí navíc v Německu přibylo 50 tisíc zákazníků.

E.ON a jeho konkurent RWE, který je největším výrobcem elektřiny v Německu, čelí revoluci na evropském trhu s elektřinou. Společnosti se proto spojily a letos v březnu se dohodly, že mezi sebe rozdělí dceřinou firmu RWE, podnik Innogy.

E.ON se zaměří na energetické sítě a koncové zákazníky, RWE na výrobu elektřiny z konvenčních a obnovitelných energetických zdrojů. E.ON nejprve Innogy převezme celou a následně předá RWE obchodování s obnovitelnými energiemi. Firmy působí i na českém trhu.