Krize těžařů nekončí, předpovídá Schlumberger. Zruší dalších 11 tisíc míst | E15.cz

Krize těžařů nekončí, předpovídá Schlumberger. Zruší dalších 11 tisíc míst

Bigorange XVIII, podpůrná loď Schlumberger pro ropné vrty na moři
Bigorange XVIII, podpůrná loď Schlumberger pro ropné vrty na moři
• 
ZDROJ: Keld Gydum, Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.5 dk)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší světový poskytovatel služeb v ropném průmyslu Schlumberger hodlá v tomto roce zrušit dalších 11 tisíc pracovních míst. Spolu s dříve oznámenými kroky jich tak letos plánuje zrušit 20 tisíc, což je asi 15 procent celkové pracovní síly. Schlumberger o chystaném propouštění informoval společně s hospodářskými výsledky za první čtvrtletí. Firma se připravuje na dlouhodobější útlum těžební činnosti a další tlak na ceny.

Schlumberger poskytuje těžební technologie a zařízení ropným a plynárenským společnostem. Američtí producenti ropy z břidličných hornin by kvůli možnému dalšímu propadu cen ropy mohli opět snižovat náklady, což by znamenalo další ránu pro odvětví souvisejících služeb.

Firma nyní očekává, že zotavení těžební aktivity v USA nastane později. Zopakoval také své dřívější varování, podle nějž jsou časy masivních výdajů v odvětví břidličné ropy v USA kvůli klesajícím cenám ropy možná nadobro pryč, a snížil plán kapitálových výdajů pro tento rok z původních tří miliard na 2,5 miliardy dolarů.

„Přepokládáme také, že oživení aktivity zdaleka nedosáhne na původní úroveň,“ uvedl v prohlášení výkonný ředitel Paal Kibsgaard.

Vývoj cen ropy WTI

Firma ve čtvrtek večer oznámila, že příjem v prvních třech měsících roku jí klesl o skoro devět procent na 10,3 miliardy dolarů. Čistý zisk klesl o 39 procent na 975 milionů dolarů (24,8 miliardy korun).

Očištěný zisk dosáhl 1,06 USD na akcii a překonal odhad analytiků, kteří v průměru počítali s částkou 89 centů na akcii. Akcie firmy v prodlouženém obchodování přidávaly skoro tři procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah