Kurdové postaví elektrárnu zřejmě bez české firmy PSG | E15.cz

Kurdové postaví elektrárnu zřejmě bez české firmy PSG

Elektrárna Khurmala v Kurdistánu
Elektrárna Khurmala v Kurdistánu
• 
ZDROJ: kurdistanskyscrapers.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká společnost PSG zřejmě přijde o sedmimiliardovou zakázku na stavbu plynové elektrárny v iráckém Kurdistánu. Česká exportní banka (ČEB) totiž stále nerozhodla o financování projektu. Nepodpořila jej ani ministerstva průmyslu a obchodu a financí. Kurdský investor, skupina KAR, tak již zahájila jednání s německo-švýcarským konsorciem Siemensu a ABB.

„Obchod jsme už dali do kategorie velmi nejisté,“ řekl deníku Hospodářské noviny (HN) generální ředitel PSG Tomáš Krones. Mluvčí PSG Patrik Kamas dnes řekl, že společnost nebude věc více komentovat.

ČEB situaci vzhledem k jednáním komentovat nechce. Investor však již dříve oznámil, že potřebuje rozhodnutí o financování co nejdříve, lhůty, do kterých se měla česká strana vyjádřit, již vypršely. Jednání trvají již čtyři roky, v Kurdistánu je vážný nedostatek elektřiny.

Poslední šanci pro Česko podle HN ještě představuje turecká diplomacie, zakázku původně PSG přinesla turecká stavební skupina Renaissance, která se měla podílet na stavební části projektu. Ministr Jan Mládek přesvědčoval nedávno tureckou vládu, aby přejala část záruk za projekt. Ta to ale odmítla.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah