Maďarsko sází na automobilový průmysl. Přehnané, varují experti | E15.cz

Maďarsko sází na automobilový průmysl. Přehnané, varují experti

Továrna v maďarském městě Győr
Továrna v maďarském městě Győr
• 
ZDROJ: VolkswagenAG.com,

Gregor Martin Papucsek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Aféra kolem skupiny Volkswagen nastoluje i v Maďarsku otázku, nakolik se odrazí v tamním automobilovém průmyslu. Ten generuje osm procent hrubého domácího produktu. Odborný tisk stále upozorňuje na hrozbu přehnané orientace na automobilový průmysl. Za pravdu mu dává i aktuální přehled státních investičních podpor, které svědčí o preferenci automobilek a výroby pneumatik.

Za uplynulé dva ucelené hospodářské roky věnovala vláda dohromady 64,5 miliardy forintů (asi šest miliard korun) na různé zahraniční investice. Tento údaj uvedl v parlamentu ministr vnějších hospodářských vztahů a zahraničních věcí Péter Szíjjártó. Ekonomická média se vydala po stopách těchto stimulů a vyšlo najevo, že převážnou většinu, 41,4 miliardy forintů, dostala výroba aut, motorů či pneumatik.

Celkem šlo o 45 společností – pobídky byly poskytnuty formou postfinancování, tedy firmy dohodnuté programy či investice nejprve realizují a potom získají státní podporu.

Největští jednorázový stimul 16 mld. forintů čerpal výrobce pneumatik Apollo Tyres

Nejvíc finančních stimulů dostal výrobce pneumatik Apollo Tyres (výroba ve městě Gyöngyöshalászi začne v roce 2017), celkem 16 miliard forintů. Na druhém místě je firma s týmž profilem Hankook Tire, která od vlády inkasovala pobídku ve výši 7,7 miliardy forintů. Další výrobce pneumatik Bridgestone je s 2,4 miliardy forintů na pátém místě.

Na devátém místě je se stimulem 1,7 miliardy forintů automobilka Audi. Automobilový segment se tedy zjevně stal miláčkem vlády Viktora Orbána, nehledě na to, že v letech 2010–2012 dostal Opel 5,5 miliardy a Mercedes dokonce 29,7 miliardy forintů.

Zaváhání branže si země nemůže dovolit
Jakékoli zaváhání v automobilovém průmyslu může mít negativní následky na maďarskou ekonomiku: například loni v srpnu zastavila automobilka Audi výrobu na měsíc, v důsledku čehož poklesla maďarská průmyslová výroba meziměsíčně o šest procent.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah