Maďarský výrobce pneumatik Taurus mizí ze scény | E15.cz

Maďarský výrobce pneumatik Taurus mizí ze scény

Michelin ukončil historii výrobce pneumatik Taurus
Michelin ukončil historii výrobce pneumatik Taurus
• 
ZDROJ: profimedia.cz, kolaz E15

Gregor Martin

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V těchto dnech začínají konzultace managementu maďarské továrny na pneumatiky Taurus s odbory o dalším osudu jeho 512 pracovníků. Podnik, kde se vyrábějí pláště střední kategorie značek Riken, Kormoran a Taurus pro nákladní vozidla, bude příští rok zavřen.

Taurus byl kdysi velkou konkurencí československému Barumu či Matadoru, krátce po změně režimu jej ale stihl obvyklý osud státních firem. V roce 1996 firmu získala nadnárodní společnost s francouzským pozadím Michelin. Pod touto světovou značkou tak budapešťská jednotka nevydržela ani dvacet let.

Začala už také jednání s hlavním městem o tom, jak by se dal využít devítihektarový prostor fabriky těsně za největším nákupním střediskem Budapešti, uprostřed poměrně hustě obývané čtvrti. Poloha továrny přitom byla jednou z příčin rozhodnutí vedení Michelinu. Neposkytovala totiž firmě prostor pro další rozšíření. Roli sehrály i další důvody. Výroba v tomto segmentu klesla o 23 procent oproti období před krizí. Michelin má v Evropě nadbytečné kapacity, Taurus v Budapešti běžel na sedmdesát procent kapacity.

Skupina Michelin zároveň potvrzuje, že se z Maďarska nemíní stáhnout a má v něm dlouhodobé plány. Továrnu ve městě Nyíregyháza na výrobu vysoce výkonných, takzvaných supersportovních pneumatik bude dále rozvíjet. Zachová také logistickou základnu ve městě Vác, odkud zásobuje střední a jižní Evropu, i strategickou jednotku pro obchod se základními materiály ve městě Tuzsér na severovýchodě Maďarska. Zůstává i ředitelství, založené v roce 2013 v Budapešti, které na světové úrovni koordinuje obchod s nižšími kategoriemi plášťů.

Michelin.hu
Michelin v Maďarsku od roku 1996 proinvestoval 302 milionů eur, z toho 35 milionů šlo do končícího závodu. Michelin Hungária se soustředí na středoevropský a ruský trh. Loni firma měla obrat 600 milionů eur. V továrně Taurus, založené v roce 1882, se v posledních letech vyrábělo 450 až 500 tisíc kusů pneumatik pro kamiony a autobusy, předloni to bylo dokonce 600 tisíc.

Autor: Gregor Martin

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah