Milion dolarů tomu, kdo vymyslí pojistku zbraní proti zneužití | E15.cz

Milion dolarů tomu, kdo vymyslí pojistku zbraní proti zneužití

Milion dolarů tomu, kdo vymyslí pojistku zbraní proti zneužití
Pistole CZ P-07
• 
ZDROJ: čtk

Marek Schwarzmann

Američtí investoři založili vlastní nadaci: vývojářům technologií nabízí milion dolarů za inovace vedoucí k vytvoření takzvané chytré zbraně vybavené inteligentní bezpečnostní pojistkou, která brání zneužití neoprávněnou osobou.

„Technologie dokázaly vyřešit mnoho sociálních problémů, zajištění dostatečné bezpečnosti střelných zbraní je zatím tou největší výzvou,“ uvedl pro CNN.com Ron Conway, jeden z investorů nadace.

Nově založená nadace bude nyní do konce března přijímat nejrůznější návrhy na zvýšení bezpečnosti střelných zbraní a hodnotit patenty na různé pojistky. Hodnotící komise následně udělí ceny v podobě milionu dolarů nejlepším nápadům, kterým je také připravena pomoci při finální realizaci. „Rozhodně nechceme zpochybňovat právo každého Američana vlastnit zbraň, naše iniciativa si bere za cíl zvýšit bezpečnost zbraní,“ řekl Jim Pitkow, další ze zúčastněných investorů.

Nejpravděpodobnějším úspěšným řešením, které vývojáři představí, bude patrně nějaká forma pojistky pracující na biometrickém základu – buď bude snímat otisk celé dlaně na rukojeti pistole či pušky a spustí pouze v případě shody s oficiálním majitelem zbraně, nebo bude „nějak“ zakomponována do spouště a oprávněného majitele bude identifikovat podle otisku prstu. V potaz připadá rovněž skenování sítě žil ve struktuře dlaně.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!