Mládek těžební limity vyřeší příští rok, musí ale přesvědčit zbytek vlády | E15.cz

Mládek těžební limity vyřeší příští rok, musí ale přesvědčit zbytek vlády

Ministr průmyslu Jan Mládek
Ministr průmyslu Jan Mládek
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prolomení limitů těžby uhlí má být podle ministra průmyslu Jana Mládka vyřešeno již příští rok. Odbory podporují úplné zrušení limitů, stanovených usnesením vlády v roce 1991. O tom, že se v Česku limity těžby uhlí dříve či později prolomí, je přesvědčen i prezident Miloš Zeman. Ten po pondělním jednání tripartity uvedl, že by podpořil referendum v Ústeckém kraji, které by platnost limitů řešilo.

„Je to moje představa, budu muset přesvědčit ostatní členy vlády, aby si to vzali za své,“

Podle pondělního vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky otázku prolomení limitů bude řešit právě energetická koncepce a surovinová politika státu. Materiál by měla projednat na svém prosincovém zasedání tripartita, na přelomu roku o něm pak rozhodne vláda.

Podle předsedy Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jana Sábela prosazují odbory variantu koncepce, která obsahuje tzv. bezpečný a soběstačný scénář, tj. že by umožnila těžbu i v dalších letech.

Sábel také připomněl, že odbory již několik let podporují úplně zrušení limitů. „Ale také říkáme, že je potřeba ochránit lidi, kteří tam v místech potenciální těžby žijí,“ uvedl Sábel. Podle něj by mohlo být řešením, kdyby těžařské firmy postavily lidem nové bydlení. „Spousta lidí by to asi vzala a klidně přestěhovala se do nějakého hezčího prostředí,“ dodal Sábel.

Limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách stanovilo usnesení vlády z roku 1991. Zaručují městům a obcím, pod nimiž je uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Zrušení limitů by postihlo především Horní Jiřetín a jeho místní část Černice poblíž dolu ČSA. Hrana těžební jámy by se dostala jen pár set metrů od okraje Litvínova.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah