Moskvič býval největší sovětskou automobilkou. „Stalinovy saně“ se přestaly vyrábět před 15 lety | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Moskvič býval největší sovětskou automobilkou. „Stalinovy saně“ se přestaly vyrábět před 15 lety

Radek Pecák

Na přelomu let 2001 a 2002 ukončila výrobu osobních vozů automobilka Moskvič. Název dostala podle své polohy na okraji hlavního města tehdejšího Sovětského svazu.

V době zhruba před padesáti až šedesáti lety bývala automobilka Moskvič největším výrobcem osobních aut v největší zemi světa.

Její slavné období ale trvalo jen krátce. Po rozpadu Sovětského svazu se začala potýkat s existenčními problémy, které neustála a před patnácti lety se její výrobní linky dimenzované na roční produkci statisíců aut úplně zastavily. Kvůli dluhům, které údajně dosáhly v přepočtu zhruba dvacet miliard korun, také vzápětí zbankrotovala.

Kompletní fotogalerii si prohlédněte na webu Autorevue.cz >>>

Historie "Moskovskovo zavoda malolitražnych avtomobilej" (MZMA) se začala psát v roce 1929. Na zelené louce na předměstí Moskvy tehdy vyrostla nová továrna. Zpočátku se v ní montovala osobní i malá nákladní auta značky Ford z dovážených dílů, poté produkovala automobily GAZ-A a GAZ AA.

Jak se kupovala auta v Sovětském svazu? Zájemci museli čekat až osm let

Hlavní výrobní náplní pro čtyřicátá léta měl být typ KIM-10, jednoduchý vůz pro masy, na jehož designu se prý osobně podílel i stranický vůdce Stalin. Jenže, než se stačila rozběhnout sériová výroba, přišla druhá světová válka. Během ní se z továrny stala opravna vojenských vozidel.

Když válka skončila, začali dělníci montovat Moskvič 400. Jistě jen shodou okolností se auto jako jednovaječné dvojče podobalo německému typu Opel Kadett. Vůz navíc vznikal na linkách, které si Sovětský svaz v rámci válečných reparací přivezl z Německa z továrny Opelu. Nakonec se ho vyrobilo skoro čtvrt milionu kusů.

Modernizovaná Lada 4x4: Více spolehlivosti a pohodlí

Opravdu významným vlastním typem se tak stal až Moskvič 402. První exempláře sjely z výrobní linky v dubnu roku 1956. Auto dostalo kompletně novou samonosnou karosérii s modernizovaným podvozkem i motorem. Na délku měřilo 405,5 centimetru, výška činila 156 centimetrů. Kufr pojmul 340 litrů. Vůz poháněl motor o objemu 1220 cm3 s výkonem 35 koní. Převodovka byla třístupňová a páka pro její ovládání se nacházela na volantu. Tento Moskvič dosahoval maximální rychlosti 105 kilometrů v hodině.

Celý článek si přečtěte na webu Autorevue.cz

Která země EU zruší protiruské sankce jako první? Změnu může brzy přinést Francie či Nizozemí
Rusko očekává opět ekonomickou recesi. Putin připustil vliv západních sankcí

Autor: Radek Pecák
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!