Nebezpečné airbagy jsou i v Česku, automobilky svolávají tisíce vozů | E15.cz

Nebezpečné airbagy jsou i v Česku, automobilky svolávají tisíce vozů

Vystřelené airbagy po nárazovém testu
Vystřelené airbagy po nárazovém testu
• 
ZDROJ: Mic, Flickr.com (CC BY 2.0)

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Fenomén vadných airbagů Takata naplno dorazil do Česka. Automobilky již začaly hromadně rozesílat dopisy klientům a spouští masivní svolávací akce. V zemi se totiž během uplynulých dvou dekád prodaly tisíce aut s nebezpečnými nafukovacími vaky japonské firmy Takata. Ty byly montovány do celé řady modelů aut japonské i německé provenience, které jezdí na českých silnicích.

„Svolávací akce se týká vozů registrovaných v Česku i na Slovensku s tím, že jsou jich tisíce, a to v ročnících výroby 2002 až 2009. Svolávací akce probíhá standardním způsobem, který organizuje ministerstvo dopravy, zákazníci jsou obesíláni formou svolávacích dopisů,“ uvádí mluvčí české Hondy Petr Hubáček. Podle vyjádření ministerstva jde jen v Česku o 949 vozů modelů Accord, Accord Tourer, Civic, Jazz a Stream.

Podstatně větší akci chystá další z japonských automobilek Toyota. „Na českém trhu se jedná přibližně o šest tisíc vozidel, které budou svolány do autorizovaných servisů Toyota na kontrolu,“ uvádí mluvčí české pobočky Toyoty Kateřina Blínová.

Ušetřeny nezůstaly ani německé prémiové značky. „Záležitost se týká některých vozů BMW řady 3 vyráběných v letech 1998 až 2006. V České republice se jedná o celkem 616 vozů tohoto modelu. Seznam vozů byl předán autorizovaným servisům BMW, které v rámci možností oslovily majitele těchto vozů,“ říká mluvčí BMW Group Veronika Jakubcová.

Zástupce mnichovské automobilky hodlá situaci řešit i v případě ojetin. „Kontaktování majitelů těchto vozů, pokud se jich tato svolávací akce týká, bude provedeno ve spolupráci s ministerstvem dopravy,“ dodává Jakubcová.

U některých značek zatím není počet dotčených vozů prodaných v Česku zcela jasný. „Fuji Heavy Industries, výrobce vozidel Subaru, je též odběratelem společnosti Takata. Ale informace o tom, zda zmiňované airbagy má i ve svých vozech v České republice, dosud firma nezveřejnila a neoznámila ani bližší detaily,“ uvádí za české Subaru mluvčí Zdeněk Zikmund.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.