Německo vůbec poprvé sníží zelenou přirážku za elektřinu | E15.cz

Německo vůbec poprvé sníží zelenou přirážku za elektřinu

Větrná turbína Alstomu
Větrná turbína Alstomu
• 
ZDROJ: Clement Bucco-Lechat, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Němečtí spotřebitelé budou v příštím roce platit méně na podporu obnovitelných zdrojů, pokles ale bude jen nepatrný. Výše takzvané zelené přirážky klesne na 6,17 eurocentu (1,70 koruny) za kilowatthodinu z dosavadních 6,24 eurocentu. Je to vůbec poprvé, co se výše příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů, který spotřebitelé platí v ceně elektřiny, meziročně sníží.

O redukci přirážky rozhodly dnes německé úřady. Snížení poplatku umožnila skutečnost, že se letos podařilo vybrat více peněz, než bylo potřeba, do účelového fondu, který vyplácí podporu provozovatelům solárních, větrných a dalších ekologických elektráren. Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů totiž v Německu stoupla.

Pro domácnosti bude mít snížení zelené přirážky jen minimální význam. Při průměrné spotřebě čtyřčlenné německé domácnosti 3500 kilowatthodin ročně bude roční úspora činit 2,45 eura (67,50 koruny).

Podařilo se ale zastavit zdražování elektřiny, s nímž se němečtí spotřebitelé potýkali od zavedení poplatku v roce 2000. Od té doby se příspěvek každý rok výrazně zvyšoval, letos meziročně vzrostl téměř o pětinu. Zelená přirážka tak v současnosti činí 18 procent celkové ceny elektřiny v Německu.

Němci podpora zelené energie stála miliardy eur
Loni obnovitelné zdroje vyrobily zhruba čtvrtinu veškeré německé elektřiny a spotřebitelé celkem na příspěvku na jejich podporu zaplatili 21,8 miliardy eur. Podle vládních plánů by obnovitelné zdroje měly v roce 2025 pokrýt 40 až 45 procent německé spotřeby elektřiny, v roce 2035 by podíl měl vzrůst na 55 až 60 procent.

Podle aktuálního průzkumu společnosti TNS Emnid se němečtí spotřebitelé zelené přirážce nebrání. Průzkum ukázal, že 55 procent Němců považuje výši příspěvku za přiměřenou, podle čtyř procent dotázaných je přirážka dokonce příliš nízká.

Ochota platit víc za elektřinu podle průzkumu souvisí s obecnou podporou obnovitelných zdrojů v Německu. Jejich další budování považuje za důležité 92 procent Němců. Tři čtvrtiny dotázaných jsou přesvědčeny, že obnovitelné zdroje pomohou zajistit příštím generacím bezpečnější budoucnost. Dvě třetiny Němců věří, že rozvoj obnovitelných zdrojů povede ke snížení dovozu energetických surovin z politicky nestabilních zemí.

Dorovnání cen

Příspěvek dorovnává rozdíl mezi tržní cenou proudu z obnovitelných zdrojů a jejími pevně stanovenými výkupními cenami, které mají němečtí producenti zelené elektřiny garantovány na 20 let dopředu.

Německo podporuje obnovitelné zdroje v rámci svého plánu na transformaci energetiky, podle kterého by měly ekologicky šetrné elektrárny nahradit výkon jaderných a později částečně i uhelných zdrojů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah