Německo zaplavují větrníky. Výstavba překonala všechna očekávání | E15.cz

Německo zaplavují větrníky. Výstavba překonala všechna očekávání

Německý větrný park Baltic 2
Německý větrný park Baltic 2
• 
ZDROJ: EnBW

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mnohé německé obce se v posledním roce dostaly do těsného obklíčení věží s vrtulemi. Země má tolik větrných elektráren jako nikdy dříve a nové přibývají mnohem rychleji, než si vláda v Berlíně přeje. Na vině jsou dlouhý stín Fukušimy a politika Bavorska.

Novela německého energetického zákona, platná od letošního května, stanovuje „koridory“, tedy spodní i horní hranici pro výkon nově budovaných obnovitelných zdrojů. Požadované úrovně výstavby chce Berlín dosáhnout zvyšováním či snižováním státní podpory.

Už letošní rok ale ukázal, že skrze změnu výše podpory cesta nevede. Podle informací deníku Die Welt totiž výstavba větrných elektráren překonala zamýšlený cíl o více než třetinu. A ani příští rok by na tom podle předpovědí neměl mnoho změnit.

Německý rekord

Podle zákona měly letos v Německu vyrůst větrné elektrárny s výkonem 2400 až 2600 Megawattů. Jak ale upozornili provozovatelé německých přenosových sítí, do sítě se letos připojí větrníky s celkovým výkonem 2700 Megawattů. K domu je třeba připočíst ještě 900 Megawattů, které do sítě přibudou díky modernizaci stávajících elektráren nebo jejich nahrazení novými.

I po odečtení elektráren uzavřených bez náhrady do sítě přibylo 3350 Megawattů – o 35 procent nad horní hranicí zákona. Jde zároveň o nový německý rekord.

tavba německého větrného parku Baltic 1 Autor: EnBW
Stavba německého větrného parku Baltic 1

Podle provozovatelů větrníků nepředstavuje překročení cíle žádný problém. Větrné elektrárny jen dorovnaly slabou výstavbu jiných obnovitelných zdrojů.

Růst bude pokračovat

Oborový svaz BWE tvrdí, že hlavně spolkové země na jihozápadě Německa výstavbu větrných elektráren po odklonu Berlína od jádra silně podpořily. „Tento efekt Fukušima budeme pociťovat ještě tři až pět let,“ uvedl mluvčí BWE Wolfram Axthelm.

K dalšímu rozvoji přispěly i nové větrné elektrárny určené pro oblasti se slabšími větry. To umožnilo výstavbu „i v oblastech které dosud nebyly považovány za vhodné,“ dodal Axthelm.

Nečekaná podpora z Bavorska

Zřejmě vůbec nejvíce, a přitom dozajista nechtěně, podpořilo výstavbu větrných elektráren Bavorsko zavedením přísných pravidel na minimální odstup větrných elektráren od obydlených budov. V největší spolkové zemi následně „vypukly obavy z úplného zákazu“, vysvětlil Axthelm. Řada místních úřadů v panice začala vydávat výrazně více stavebních povolení a jen za první polovinu roku tak počet nových staveb větrných elektráren v Bavorsku stoupl na dvojnásobek.

Kvůli tomu, že výstavba překonala doporučenou mez, přijdou provozovatelé větrných elektráren od roku 2016 o 1,2 procenta státní podpory. „To branži nezabije,“ reagoval na to v německém listu nejmenovaný expert.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.