Německým zaměstnancům VW klesnou prémie o třetinu, dostanou 107 tisíc | E15.cz

Německým zaměstnancům VW klesnou prémie o třetinu, dostanou 107 tisíc

Německým zaměstnancům VW klesnou prémie o třetinu, dostanou 107 tisíc
Volkswagen (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Řadoví němečtí zaměstnanci automobilky Volkswagen dostanou za loňský rok prémii 3950 eur (zhruba 107 tisíc korun). Kvůli krizi vyvolané skandálem s obcházením emisních testů u naftových vozů to bude o třetinu méně, než kolik dostali za předešlý rok.

Volkswagen vyčlení na odměny pro 120 tisíc německých zaměstnanců 474 milionů eur z rezerv, protože firma loni kvůli odpisům utrpěla hlubokou ztrátu. Z rezerv rovněž vyplatila akcionářům dividendy, jejichž suma je sedminásobkem celkového objemu odměn pro zaměstnance.

Rekordní ztráta: VW loni kvůli skandálu prodělal 1,6 miliardy eur

Volkswagen loni kvůli nákladům spojeným se skandálem kolem obcházení testů emisí vykázal rekordní celoroční ztrátu 1,6 miliardy eur (43,2 miliardy korun). V roce 2014 přitom vydělal téměř 11 miliard eur. Náklady související se skandálem loni automobilovou skupinu připravily o 16,2 miliardy eur.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) loni v září Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovým motorem instaloval software umožňující při testování skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Volkswagen pak přiznal, že software instaloval po celém světě do zhruba 11 milionů naftových aut.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!