NWR se dohodla s odběrateli, cena koksovatelného uhlí stoupne | E15.cz

NWR se dohodla s odběrateli, cena koksovatelného uhlí stoupne

NWR se dohodla s odběrateli, cena koksovatelného uhlí stoupne
Důl Paskov (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: NWR

ČTK
pav

Těžební společnost New World Resources (NWR), která je majitelem černouhelné firmy OKD, uzavřela s odběrateli dohody o cenách na 4. čtvrtletí. Prodejní cena koksovatelného uhlí se pro poslední letošní čtvrtletí mezičtvrtletně zvýšila o 11 procent na 101 eur za tunu. Cena koksu činí 231 eur za tunu, což odpovídá ceně realizované ve třetím čtvrtletí.

Podle firmy je cena koksovatelného uhlí založena na očekávané struktuře prodeje koksovatelného uhlí ve 4. čtvrtletí v objemu zhruba 60 procent tvrdého koksovatelného uhlí, 32 procent poloměkkého koksovatelného uhlí a osm procent koksovatelného uhlí typu PCI.

NWR předpokládá dosažení objemu výroby uhlí za celý rok 2013 ve výši devět až deset milionů tun. Prodeje mají dosáhnout 9,5 až 10,5 milionu tun včetně prodeje koksovatelného uhlí společnosti OKK v objemu přibližně 500 tisíc tun, a prodeje přibližně 500 tisíc tun ze zásob energetického uhlí. NWR čeká, že vyrobí 700 tisíc tun koksu a prodá 600 tisíc tun.

Za samotné třetí čtvrtletí NWR vyprodukovala 2,171 milionu tun koksovatelného a energetického uhlí a 163 tisíc tun koksu, za devět měsíců letošního roku pak 6,45 milionu tun koksovatelného a energetického uhlí a 503 tisíc tun koksu.

NWR také oznámila, že výsledky za prvních devět měsíců letošního roku zveřejní zároveň s dalšími informacemi ve středu 6. listopadu.

Společnost NWR, která sídlí v Amsterodamu, patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala. NWR je kotována na burze v Londýně, Praze a Varšavě.

Kvůli konsolidaci chce NWR ke konci roku 2014 zavřít černouhelný důl Paskov na Frýdecko-Místecku, kde zaměstnává na 3000 lidí. Náklady na těžbu uhlí v dole převyšují tržní ceny suroviny. Roční provozní ztráta Paskova je podle NWR 1,5 miliardy korun. Plány na uzavření tohoto dolu vyvolaly v Moravskoslezském kraji protesty horníků. Společnost NWR má tento pátek předložit ministrovi průmyslu a obchodu v demisi Jiřímu Ciencialovi komplexní studii řešení situace v OKD, a to včetně Dolu Paskov.

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!