NWR sníží investice na desetileté minimum | E15.cz

NWR sníží investice na desetileté minimum

Důl Paskov
Důl Paskov
• 
ZDROJ: ctk

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Těžební firma NWR hodlá letos investovat do svého podnikání nejméně peněz za poslední dekádu. Zatímco loni těžař nasypal do byznysu přes půldruhé miliardy korun, letos to bude zřejmě jen polovina. Ještě v roce 2012 přitom NWR do technologií na dolování uhlí investovala kolem šesti miliard. Podle expertů jsou v sázce těžební a tím i finanční cíle firmy. Brutální výdajové úspory mohou prý podvázat produkci.

„Nízká úroveň kapitálových investic jak ke konci loňského roku, tak i nízký výhled na rok letošní je největším překvapením ve výsledcích NWR. Vyvolává otázky, zda jsou investice v takové výši udržitelné a neohrožují očekávanou úroveň těžby v příštích obdobích,“ uvádí Marek Hatlapatka z Cyrrusu. „Nízké kapitálové výdaje jsou součástí úsporných opatření na ozdravení hotovostních toků v prostředí nízkých cen uhlí,“ říká Radek Němeček z NWR.

Už těžební cíl pro letošek je přitom o poznání méně ambiciózní než loni, těžař počítá s omezením těžby až o 13 procent na 7,5 milionu tun uhlí. Firma se tak postupně zmenšuje, do roku 2020 plánuje omezit těžbu ještě o třetinu na zhruba pět milionů tun.

Investice NWR Autor: E15

Prudké přiškrcení investic má v první řadě zamezit drastickému zhoršování stavu firemního konta. Jen v posledním čtvrtletí loňského roku zmizelo z účtů firmy přes 600 milionů korun, a firma tak utratila přes 15 procent peněz, které měla v kase koncem září. „Stále platí, že firmu může v podstatě zachránit pouze oživení trhu s uhlím. Provozní ani investiční náklady již příliš osekat nelze. Za této tržní situace tak bude i nadále docházet k pálení zůstatku hotovosti,“ soudí analytik Consequ Jan Schiller.

Koncem roku měla NWR na svých účtech mírně přes 3,5 miliardy korun. Koncem října musí mít NWR podle podmínek jednoho ze svých velkých věřitelů, úvěrové agentury ECA, v pokladně podle současného kurzu eura alespoň 1,1 miliardy korun. V opačném případě firmě hrozí okamžitá splatnost všech jejích dluhů.

Prodělek přes půl miliardy
Firma NWR v loňském roce hospodařila se ztrátou 576 milionů korun. V roce 2013 přitom firma prodělala více než 23 miliard korun. Podporou pro výsledky byly účetní zisky z loňského restrukturalizačního programu, kde si firma zaúčtovala k dobru takřka 10 miliard korun. Za přibližně pět miliard korun naopak NWR odepsala majetek. Tržby těžaře loni propadly o pětinu na bezmála 19 miliard korun. NWR dlužila koncem loňského roku kolem 7,7 miliardy korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.